Порядок розрахунку відпустки вагітності пологів Про вагітність і пологи

Головна » Виплати і допомоги

Порядок розрахунку відпустки вагітності пологів

З декрету в декрет

Дуже часто виникає така ситуація, коли жінка, народивши одну дитину і перебуваючи у відпустці по догляду за цією дитиною, вирішує народити другу. У зв'язку з цим виникає безліч питань щодо належних виплат у зв'язку з вагітністю та пологами, а також по догляду за дитиною до 1,5 років.

Якщо відпустка по вагітності та пологах настає в період відпустки по догляду за дитиною до 1,5 років (або 3-х років), то жінці надається право вибору одного з двох видів допомоги, яка виплачується в періоди відповідних відпусток (абзац 11 ст. 13 Федерального закону від 19.05.1995 N 81-ФЗ в ред. від 07.03).

Як правило, жінка робить вибір на користь допомоги по вагітності та пологах, так як воно часто більше виплати по догляду за дитиною до досягнення нею віку півтора років.

Як оформити відпустку

Так як жінка не може перебувати в двох відпустках одночасно, то їй необхідно перервати один відпустку і написати заяву на інший:

Генеральному директору ТОВ «Золотий Олімпік» С. А. Петрову

Від секретаря адміністративного відділу Т. А. Іванової

Прошу Вас 4 лютого 2016 р перервати наданий мені відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років і надати мені з 5 лютого 2016 року відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з виплатою допомоги по вагітності та пологах.

Додаток: листок непрацездатності ВП 7947875.

«__» Січня 2016 року

Підпис / Т. А. Іванова /

На підставі поданої заяви відділ кадрів готує два накази: перший про скасування відпустки по догляду за дитиною (у вільній формі), другий про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами (за уніфікованою формою № Т-6).

На підставі наказу бухгалтерія зробить розрахунок допомоги по вагітності та пологах, а також по догляду за дитиною до 1,5 років.

Порядок розрахунку посібників

Згідно ч.1 ст. 14 №255-ФЗ, допомога по вагітності та пологах, щомісячна допомога по догляду за дитиною обчислюються виходячи із середнього заробітку застрахованої особи, розрахованого За два календарні роки, що передують року настання відпустки по вагітності та пологах, відпустки по догляду за дитиною. При цьому в статті говориться, що, Якщо в двох календарних роках, безпосередньо передують року настання зазначених страхових випадків, або в одному із зазначених років застрахована особа перебувала У відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і (або) у відпустці по догляду за дитиною . відповідні календарні роки (календарний рік) За заявою застрахованої особи можуть бути Замінено в цілях розрахунку середнього заробітку За попередній календарний роками (календарним роком) За умови, що це призведе до збільшення розміру допомоги .

Розберемо на прикладах новий порядок розрахунку посібників

Варіант 1 . Перший відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами почався в серпні 2013 року, в січні 2014 роки жінка оформила відпустку по догляду за дитиною. У 2016 році (вдруге) йде у відпустку по Бір (не виходячи на роботу), а потім у відпустку по догляду за дитиною. Для розрахунку середнього заробітку повинні братися 2 роки, що передують страховому випадку (другий відпустку по Бір) - 2014-2015. Але жінка в цей період перебувала у відпустці по догляду за першою дитиною, тому згідно ч.1 ст. 14 №255-ФЗ жінка пише заяву свого роботодавця на заміну календарних років: 2012-2013. Але з прикладу видно, що на 2013 рік потрапляє відпустку по Бір. Тому жінка може зробити вибір: залишити-2013 як розрахунковий або замінити його на попередній, тобто 2011 року (тоді при розрахунку братимуться 2011-2012 роки), але за умови, що це призведе до збільшення розміру допомоги.

Таким же чином розраховується допомога по Бір і догляду, якщо жінка в 3 раз виходить «з декрету в декрет» в 2016 році. Наприклад, якщо перший відпустку по Бір настав у 2011 році, то при розрахунку середнього заробітку беруться 2009-2010 роки. Таким чином, обмежень щодо повернення в минулі роки немає за умови, що на них випадають відпустки у зв'язку з вагітністю або по догляду.

Варіант 2 . Перший відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами почався в серпні 2013 року, в січні 2014 роки жінка оформила відпустку по догляду за дитиною. У 2015 році жінка вийшла на роботу. У травні 2016 року (під другий раз) йде у відпустку по Бір, а потім у відпустку по догляду за дитиною. Весь заробіток, отриманий в 2016 році, при розрахунку допомоги не враховується. Для розрахунку середнього заробітку жінка може вибрати 2015 і 2013 рік. Якщо в 2015 році хоча б один день випадає на відпустку по догляду за дитиною, то жінка може 2015 рік замінити на 2013 або 2012 (так як в 2013 теж була відпустка, по вагітності та пологах). Якщо в 2015 році не було жодного дня відпустки по догляду за дитиною, то 2015 рік замінити попередніми буде неможливо.

Варіант 3 . Перший відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами почався в серпні 2013, в січні 2014 роки жінка оформила відпустку по догляду за дитиною. У 2016 році (вдруге) йде у відпустку по Бір, а потім у відпустку по догляду за дитиною. До виходу в перший відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, жінка пропрацювала в одній організації (А) до березня 2012 року, потім звільнилася і перейшла працювати в іншу організацію (Б), де пропрацювала до серпня 2013 (до виходу у відпустку по Бір). З прикладу видно, що в організації (Б) жінка не відпрацювала 2 календарні роки, тому, щоб розрахувати допомогу, жінці необхідно надати роботодавцю, який призначає допомогу, довідку встановленої форми про суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески в організації (А). Якщо жінка довідку не надасть, посібник їй розрахують з її заробітку за останнім місцем роботи. Однак згідно ч.2.1. ст.15 №255-ФЗ, якщо протягом трьох років жінка принесе довідки про свою зарплату з попередніх місць роботи, бухгалтерія повинна буде зробити перерахунок.

Варіант 4 . Перший відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами почався в серпні 2013, в січні 2014 роки жінка оформила відпустку по догляду за дитиною. У 2016 році (вдруге) йде у відпустку по Бір, а потім у відпустку по догляду за дитиною. До виходу в перший відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, жінка пропрацювала менше 2 років - з травня 2012 по серпень 2013. При розрахунку допомоги будуть братися 2012 і 2013 року (замінити року в даному випадку не вийде). Якщо середній денний заробіток виявиться менш МРОТ, то допомога нараховують з МРОТ.

На сьогоднішній день ФСС трактує закон таким чином: чи не дозволяється замінити рік, якщо він не повністю зайнятий відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами і відпусткою по догляду за дитиною. Можна замінити рік, але за умови, що в ньому відсутня заробіток через перебування в вищевказаних відпустках.

На наш погляд, позиція ФСС не відповідає прийнятим поправкам (Закон №343-ФЗ), так як обов'язкову умову, що заміна року (років) можлива тільки при відсутності заробітку, немає. Але офіційні роз'яснення на цей випадок поки не вийшли.

Загальна формула для розрахунку середнього заробітку СДЗ = (СЗ_20хх + СЗ_20хх) / ((кількість днів у двох роках) - (виключаються періоди)).

Для розрахунку допомоги по Бір СДЗ множиться на кількість днів за лікарняним листком (наприклад 140).

Для розрахунку допомоги по догляду за дитиною СДЗ х 30,4 х 40%.

Якщо при заміні календарних років середній заробіток виявиться менше МРОТ, встановленого на дату настання страхового випадку, то допомога по вагітності та пологах буде обчислюватися з МРОТ. А допомога по догляду за дитиною до 1,5 років не нижче встановленого мінімуму.


Поділіться цим матеріалом з друзями в соціальних мережах, клікнувши на кнопки:

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...