Розрахунок декретну відпустку по вагітності та пологах Про вагітність і пологи

Головна » Виплати і допомоги

Розрахунок декретну відпустку по вагітності та пологах

Декретні за сумісництвом і різні тонкощі

Якщо ви працюєте на двох або більше роботодавців і збираєтеся у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, чи виплатять вам декретні за сумісництвом? Щоб дізнатися відповідь на це питання, читайте нашу статтю.

Чи нададуть декретну відпустку за умови роботи на кількох підприємствах

Декретна відпустка за сумісництвом описаний в ТК РФ

Для початку потрібно сказати, що кожна жінка гарантовано отримує звільнення від роботи через тимчасову непрацездатність у зв'язку з вагітністю та пологами - це положення описано в 255 статті Трудового кодексу Російської Федерації. Керівник організації не має права відмовити в такій відпустці, як не має і права звільнити завагітніла співробітницю (хіба що в разі повної ліквідації підприємства, але тут вже ніхто не застрахований).

Оскільки сумісництво, за великим рахунком, це два (або більше) цілком самостійних робочих місця, на які поширюються всі ті ж права і гарантії, що і на співробітника, трудящого на одному робочому місці, на одному підприємстві, на одного роботодавця, то і декретну відпустку за сумісництвом надається точно так же, як і звичайному працівникові. До того ж дотримується умова, за яким відпустку на додатковій роботі виходить в той же час, то і на основний. Зрозуміло, те, що стосується оплати, теж зберігається відповідно до умов трудового договору - посібник налічують по відпрацьованому часу, незалежно від того, яка робота є основною, а яка - додаткової.

Виплата декретних за сумісництвом

Слід уточнити, що саме розуміється під декретом: найчастіше так називають тимчасову непрацездатність у зв'язку з вагітністю та пологами. Саме в цьому випадку співробітниця, яка працює в декількох організаціях, може розраховувати на виплату допомоги на всіх місцях роботи, де вона укладала трудовий договір.

А ось за відпустку по догляду за дитиною декретні суміснику покладаються. Виплату проводитимуть лише за одним місцем роботи - за вибором самої працівниці.

Необхідно також розрізняти сумісництво і суміщення. У першому випадку можна працювати як на одному підприємстві, так і на різних, але виконувати обов'язки по різних посадах, в різний час, що підтверджено окремими трудовими договорами. Тобто, наприклад, з дев'яти до першої години співробітниця виконує обов'язки секретаря, а з двох до семи - перекладача. І виплачують декретні при роботі за сумісництвом - не по поєднанню. Поєднання ж має на увазі виконання додаткових посадових обов'язків без відриву від основних, в один і той же робочий час. Наприклад, та ж співробітниця з прикладу вище з дев'яти до семи працює перекладачем і паралельно працює секретарем. Такий графік може бути тимчасовим і закріпленим, наприклад, лише наказом по підприємству.

Додаткова допомога при роботі за суміщенням не передбачено.

Розрахунок декретних за сумісництвом

У загальному випадку допомога розраховується по:

 • Розрахункового періоду;
 • Середньоденного заробітку;
 • Загальної тривалості відпустки.

При підрахунку допомоги служить на різних підприємствах порядок точно такий же: адже обидва керівники будуть проводити розрахунки незалежно один від одного, як якщо б служить працювала тільки на одному підприємстві.

Декретні за сумісництвом в 2013 році розраховують так само, як і в загальному випадку:

 • За розрахунковий період приймають останні два відпрацьовані роки, з календарних днів яких (730 або 731) вираховують усі дні, в які заробітна плата видавалася за середнім значенням або не виплачувалася зовсім. Отримана кількість днів і буде враховуються розрахунковим періодом;
 • Середньоденний заробіток знаходять шляхом додавання всіх отриманих в розрахунковому періоді виплат - зарплати, премій, індексацій, надбавок і так далі - і ділення одержаної суми на кількість повністю відпрацьованих календарних днів. При цьому враховуються лише ті суми, з яких були відраховані податки і соціальні внески;

Розрахунок декретних за сумісництвом здійснюється на підставі середньоденного заробітку

 • Кожен день відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами оплачується в розмірі середньоденного заробітку. При цьому враховується лише фактична кількість використаних днів. Тобто якщо співробітниця взяла лише тридцять днів з покладених їй ста сорока, посібник буде нараховано тільки на ці тридцять.
 • Важливий нюанс - чим вигідні декретні виплати і сумісництво - це те, що не враховується максимальна сума допомоги - 15 503,32 рублів. Точніше, максимум враховується, але за кожним місцем роботи окремо. Тобто на одній установі можна отримати допомогу в розмірі 12 567 рублів, на іншому - 13 900 рублів (що в сумі дасть 26 467 рублів), і це не буде порушенням законодавства.

  Разом з цим матеріалом часто читають:

  Сподобалася стаття?
  Подякувати просто - натисніть по кожній із кнопок соцмереж.

  Декретна відпустка. Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами

  Декретна відпустка (декрет) - це відпустка по вагітності та пологах (іноді їм називають ще й відпустку по догляду за дитиною). Він дається офіційно працевлаштованої жінці на період до пологів і після них. Право на отримання цієї відпустки регламентується ст. 255 ТК РФ.

  На час декрету за породіллею зберігається робоче місце і посаду, не переривається трудовий стаж.

  Термін декретної відпустки

  Декретна відпустка триває:

  • 140 календарних днів: 70 днів до дня пологів і 70 днів після народження дитини - при одноплодной вагітності, якщо пологи пройшли без ускладнень;
  • 156 календарних днів: 70 днів до дня пологів і 86 днів після народження малюка - при одноплодной вагітності, якщо пологи пройшли з ускладненнями; 156 днів після пологів - при передчасних пологах (від 22-ї до 30-го тижня вагітності);
  • 194 календарних дня: 84 дня до дня пологів і 110 днів після народження дітей - при багатоплідній вагітності; 70 днів до дня пологів і 124 дня після народження малюків - при багатоплідній вагітності, яка була встановлена ​​в момент пологів.

  Якщо до пологів вагітна жінка використовувала менше днів, ніж належить, то вона має право перенести їх на період після народження малюка.

  Коли йдуть в декрет

  Жінка має право піти в декрет на 30-му тижні вагітності, якщо вона виношує одну дитину або на 28-й - при багатоплідній вагітності. Початок відпустки по вагітності та пологах визначається датою оформлення листка непрацездатності в жіночій консультації.

  Порядок оформлення декретної відпустки

  На 30-му тижні вагітності (на 28-му тижні при багатоплідній вагітності) жінка отримує в жіночій консультації лікарняний лист і надає його за місцем роботи.

  Співробітник відділу кадрів оформляє наказ про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Жінка йде в декрет з дня, який зазначений в наказі.

  Документи, необхідні для оформлення декрету

  • Лікарняний лист, виданий жіночою консультацією на весь період непрацездатності (140, 156 або 194 календарних дні).
  • Довідка про постановку на облік в жіночій консультації на ранніх термінах вагітності - до 12 тижнів (при наявності).
  • Заява на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами на ім'я роботодавця.
  • Документ, що засвідчує особу.
  • Довідка про доходи за останній рік роботи.
  • Номер банківського рахунку або карти, куди буде перераховуватися допомога по вагітності та пологах.

  Документи надаються за місцем роботи або до Фонду соціального страхування (якщо регіон підключений до пілотного проекту прямі виплати).

  Як оплачується декретна відпустка

  Породілля має право на отримання:

  • Допомоги по вагітності та пологах;
  • Додаткової допомоги, якщо вона встала на облік в жіночій консультації на ранніх термінах вагітності;
  • Одноразової допомоги при народженні дитини.

  Виплати проводяться єдиної сумою за весь період відпочинку протягом 10 днів з моменту подачі відповідної заяви. Звертатися за виплатою можна до пологів після відходу в декретну відпустку або після виходу з нього протягом 6 місяців.

  При розрахунку декретних виплат працюючій жінці враховується її страхового стажу і середній заробіток за останні 2 роки, включаючи премії, відпускні та виключаючи час знаходження на лікарняному, у декреті, відпустці по догляду за дитиною, відсутність на робочому місці зі збереженням зарплати. Виплати проводяться за всі дні відпустки в 100% розмірі від середнього заробітку жінки за останні 2 роки. Якщо жінка працювала на кількох підприємствах одночасно, то заробітні плати підсумовуються. При страховому стажі менше 6 місяців, або якщо середній заробіток нижче актуального МРОТ на момент виходу в декрет, для розрахунку допомоги береться розмір МРОТ (7500 руб. З 1 липня 2016).

  Мінімальний розмір допомоги по вагітності та пологах у 2016 році - 28 555,4 руб. (При звичайній вагітності), 31 818,87 руб. (При ускладнених пологах), 39 569,62 руб. (При багатоплідній вагітності). Максимальна сума виплат в 2016 році - 248 164,38 руб. (При звичайній вагітності), 276 526,03 руб. (При ускладнених пологах), 343 884,93 руб. (При багатоплідній вагітності).

  Додаткова допомога жінкам, які стали на облік в жіночій консультації на ранніх термінах вагітності (до 12 тижнів) виплачується в розмірі 581,73 руб. (З 1 лютого 2016 року).

  Сума одноразової допомоги при народженні дитини становить 15 512,65 руб. (З 1 лютого 2016 року).

  Відпустка перед декретом

  Перед виходом у декрет жінка має право взяти щорічну оплачувану відпустку тривалістю 28 днів (або більше - для деяких категорій працівників). Він надається за бажанням співробітниці незалежно від стажу роботи в компанії на підставі відповідної заяви.

  Перед декретом можна взяти чергову відпустку нема за фактично відпрацьований період, а авансом. Він не покладено лише в тому випадку, якщо за минулий або поточний робочий рік відпустку вже повністю вичерпано, а новий робочий період ще не настав.

  Якщо працівниця отримала відпустку авансом перед виходом у декрет і звільнилася після закінчення відпустки по догляду за дитиною, роботодавець має право вимагати у неї повернення отриманих відпускних за невідпрацьований час.

  Декретні виплати непрацюючим і безробітним

  Право на декретну виплати мають також непрацюючі жінки, які були протягом року звільнені в результаті ліквідації організації-роботодавця та встали на облік у Центр зайнятості; студентки очної форми навчання професійно-технічних, середньо-спеціальних або вищих освітніх установ.

  Допомога по вагітності та пологах виплачується учням - освітніми установами з федерального бюджету (в розмірі стипендії); непрацюючим, які мають право на отримання допомоги - Управліннями соціального захисту населення (УСЗН) (в мінімально встановленому розмірі з розрахунку 581,73 руб. за місяць відпустки - в 2016 році).

  Право на одноразову допомогу при народженні дитини мають всі жінки, навіть ті, які до вагітності ніде не працювали.

  З декрету в декрет: які виплати покладені в 2016 році?

  У житті так буває, що, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, несподівано помічаєш - чекаєш другого. Про диво! Радієш, звичайно, але виникає питання: як перейти з декрету в декрет?

  Декретна відпустка

  Часто словосполучення «декретну відпустку» розуміють, як час, що надається щасливій мамі для народження майбутнього младенцаі догляду за ним. Це не зовсім так. Він включає в себе кілька частин, що відрізняються тривалістю і розміром грошових виплат:

  • У зв'язку з вагітністю та пологами (140 днів - 70 днів до пологів і 70 після);
  • По догляду за дитиною до півтора років;
  • По догляду за дитиною до трьох років.

  У першому випадку тривалість може бути збільшена, залежить від тяжкості самого процесу пологів і кількості народжених малюків, від 86 днів до 110. Посібник матусі буде виплачено одноразово за все нараховані дні.

  У другому випадку молода мама в період декрету має повне право отримувати щомісяця 40% від свого середнього заробітку. До речі, такий вид відпустки можна оформити на когось із найближчих родичів малюка, наприклад, тата чи бабусю.

  Після того як дитині виповниться півтора року, ви можете, виходячи на роботу, втратити допомогу або продовжити собі задоволення поняньчитися з рідним чадом до трьох років. Але тоді сума виплати буде невеликою.

  Як оформити декретну відпустку:

 • Ви, виходячи у відпустку у зв'язку з вагітністю на тридцятому тижні, замислюєтеся, чи можна це зробити раніше? Так, але для цього необхідно на роботу принести довідку про складно протікає вагітності або інших ускладнень у майбутньої матусі.
 • Слід написати заяву до відділу кадрів на ім'я вашого безпосереднього начальника (заздалегідь, щоб той встиг із заявою ознайомитися і звикнути до думки, що на деякий час позбавляється такого цінного співробітника, як ви).
 • До заяви додайте лікарняний з ЖК, завірений вашим лікарем.
 • Чи отримуєте наказ про надання вам декретної відпустки.
 • Чекайте - через десять днів вам буде виплачена допомога допологове і післяпологове.
 • Сміливо готуйтеся до пологів! Як народите, оформляєте ще один відпустку - по догляду за дитиною, що підтверджують новим наказом.
 • Врахуйте: у вас один малюк - до трудового стажу буде зараховано півтора року; двоє - додатково три роки; троє і більше - 4,5 року.
 • Що робити в ситуації, якщо ви тимчасово не працюєте, просто кажучи, офіційна безробітна, що стоїть на обліку в Центрі зайнятості? В першу чергу, зберіть пакет необхідних паперів:

  • Лікарняний лист з жіночої консультації;
  • Виписка з трудового договору або копія трудової;
  • Довідка з Центру зайнятості, що підтверджує ваш статус безробітної;
  • Звичайно ж, ваша заява Управління соцзахисту населення.

  Зверніть увагу: ви зобов'язані звернутися з заявою не пізніше шести місяців після того, як ваш лікуючий лікар закриє лікарняний.

  З декрету в декрет без виходу на роботу

  Як перейти з декрету в декрет:

 • Знову пишете заяву до відділу кадрів на ім'я свого роботодавця, але вже про припинення відпустки по догляду за дитиною і про надання нової відпустки по вагітності та пологах.
 • Пам'ятайте: ви можете отримувати лише одну допомогу на вибір, тому обов'язково поінформуйте начальство про своє рішення.
 • Якщо ви переходите з одного декрету в інший, то і сума виплати зміниться. Це станеться через зміну розрахункового періоду, за яким обчислюється сума декретних.
 • Якщо ви вирішили змінити року в розрахунковому періоді, потрібно знову написати заяву на ім'я роботодавця.
 • Якщо ви не хочете втратити одне з допомоги, яка надається щедрою рукою держави, можете оформити нову відпустку по догляду за дитиною на кого-то з родичів.
 • Для цього потрібно з місця роботи матері взяти довідку, що вона сама не знаходиться в такій відпустці і не отримує зазначену допомогу. У такому випадку розмір виплати буде розрахований з доходів того, хто з родичів погодитися на це непростий крок.

  Виплати декретних в 2015-2016 році

  Майбутніх, так і вже відомих мам дуже цікавить ситуація виплат декретних грошей в 2016 році. Всі математичні розрахунки виплат у зв'язку з вагітністю та пологами ґрунтуються на Законі № 255-ФЗ «Про обов'язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності у зв'язку з материнством»:

  • Розрахунковий період - два календарні роки перед декретом;
  • Якщо в ці два роки жінка вже перебувала в декреті, то можна вибрати інші, за бажанням, але краще попросити бухгалтера проконсультувати вас (досвідчені люди підкажуть);
  • Якщо потрапляють лікарняні дні або відпускні, то при розрахунку ці дні випадуть.

  У 2016 році розмір декретної допомоги такої:

  • Мінімальний 254 700,00 рубля (30593,10 - при ускладненнях і 38045,26 - при багатоплідній вагітності);
  • Максимальний 228602,74 рубля (254728,77 - при ускладненнях і 316778,08 - при багатоплідній вагітності).

  Безробітним, які стоять на обліку в Центрі зайнятості, сума фіксована -543,67 рубля на місяць.

  Кому не підходять декретні виплати

  Виявляється, не всім росіянкам вдасться отримати декретні виплати, так як підставою для цього є офіційне працевлаштування. Не можуть претендувати на такі пільги:

  • Жінки, які не працюють і не стоять на обліку в Центрі зайнятості;
  • Індивідуальні підприємці;
  • Студентки-заочниці,
  • Батько дитини.

  Експерти відповідають

  В даний час багато матусь цікавляться: чи продовжать термін догляду за дитиною до 4,5 року, незалежно від того, перший це дитина в сім'ї або третій? Така пропозиція винесена на розгляд і знаходиться в стадії обговорення. Якщо такий закон буде прийнятий, то 4,5 року зарахують до трудового стажу, відповідно, розмір пенсії матері також підніметься.

  Ще одне непросте питання: чи потрібно матері між двома періодами декрету виходити на роботу? Ні, без цього можна обійтися. До 2015 року існувала зовсім інша система розрахунку декретних виплат. Зараз всі необхідні математичні операції грунтуються на середньоденний заробіток за два календарні роки до декрету.

  Читайте також по темі:
  Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

  Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

  Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

  Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

  Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...