Як визначити позаматкову вагітність Про вагітність і пологи

Головна » Позаматкова вагітність

Як визначити позаматкову вагітність

Ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах

Наше життя іноді підносить нам приємні і не дуже сюрпризи. Буває так, що жінка, намагаючись завагітніти, проходить курси дорогого лікування, робить все можливе, щоб диво сталося, і ось, коли тест показує довгоочікувані 2 смужки, акушер-гінеколог ошелешує діагнозом - позаматкова вагітність.

Назва "позаматкова" говорить сама за себе. Настає вона тоді, коли яйцеклітина запліднюється поза порожниною матки, а, скажімо, в матковій трубі, яєчниках або черевної порожнини.

Чому трапляється позаматкова вагітність?

Однією з основних причин такого явища гінекологи називають запальний процес в статевих органах, який призводить до закупорки маткової труби. Також позаматкова вагітність може наступити через гормонального збою, вродженої недорозвиненості маткових труб, перенесених інфекцій матки або її придатків, сечового міхура, запалень слизової оболонки стінок матки, абортів та інших порушень. Ще одна можлива причина виникнення цієї патології - "повільність" сперматозоїдів, один з яких не встигає вчасно потрапити в яйцеклітину, що в свою чергу заважає заплідненої яйцеклітини в потрібний термін опинитися в матці, і вона прикріплюється "де прийдеться". Крім цього, запліднена яйцеклітина може застрягти в трубі, якщо вона сильно звивиста або має на внутрішній поверхні спайки, звуження, рубці. Також причиною позаматкової вагітності може стати штучний аборт.

Читайте також Наслідки позаматкової вагітності

Чи можна самостійно запідозрити позаматкову вагітність?

Діагностика цієї патології на ранніх термінах ускладнюється тим, що жінка не підозрює про загрозу, адже їй притаманні всі ті симптоми, які спостерігає у себе жінка з нормальною, маткової, вагітністю. Пізніше може з'явитися тягне або різкий біль і виділення, що мажуть, можливі кровотечі. Біль, як правило, локалізується в місці впровадження плодового яйця. А оскільки позаматкові вагітності на 98% - трубні, то і біль відчувається в районі однієї з труб, ближче до яєчників. Якщо тест показав дві смужки, присутні ознаки вагітності, але, в той же час, з'явилися виділення і біль внизу живота, негайно звертайтеся до лікаря. Чим раніше діагностовано позаматкова вагітність, тим вищі шанси зберегти маткову трубу цілою і в майбутньому народити здорову дитину. Зауважимо, що на ранніх термінах (4-6 тижнів) побачити розташування ембріона (або його відсутність в матці) можна лише за допомогою ультразвукової діагностики. У разі, якщо на перших тижнях вагітності патології не виявлено і, відповідно, не прийнято необхідних заходів, плід починає рости і розвиватися. При цьому труба, що не призначена для виношування дитини, тріскає, супроводжуючись кровотечею. У цей момент жінка відчуває сильний біль, слабкість. Крововилив при цьому може відбуватися в черевну порожнину. А це вже створює загрозу для життя самої жінки. В такому випадку необхідно екстрене хірургічне втручання. При великій крововтраті можуть спостерігатися непритомність, блідість шкіри, падіння артеріального тиску, частий слабкий пульс.

Сучасній медицині знайомі випадки "подвійний" вагітності, коли одна - маткова, а друга - позаматкова. У цьому випадку також необхідно хірургічне втручання.

Негайно викликайте швидку або вирушайте в лікарню, якщо при встановленій вагітності у вас є перераховані вище симптоми!

Зазвичай відразу після встановлення діагнозу вирішується питання про операцію. При перервалася позаматкової вагітності операція повинна бути проведена через 30-40 хвилин після постановки діагнозу. З цього ж моменту починають переливання крові і кровезаменяющих розчинів.

Як видаляють позаматкову вагітність?

Позаматкова вагітність - це завжди чистка. У багатьох випадках лікарям доводиться видаляти маткову трубу. Іноді вдається провести пластичну операцію: видалити плідне яйце з відновленням цілісності маткової труби як найважливішого органу репродуктивної системи. Ще один метод дослідження і лікування позаматкової вагітності - введення спеціальних препаратів. Але цей спосіб підходить тільки тим жінкам, які не планують більше мати дітей.

Після операції дуже важливо з метою попередження безпліддя провести реабілітаційні заходи, спрямовані на попередження розвитку спайок і зрощень в місці операції і відновлення рухової активності маткових труб.

А що після позаматкової вагітності?

Практика показує, що багато жінок, почувши на свою адресу цей невтішний діагноз, через певний час все-таки стають щасливими мамами. Як правило, при сприятливому лікуванні, лікарі дозволяють вагітніти вже через 6-8 місяців. Правда, 5-10% жінок після позаматкової вагітності ставлять ще один страшний діагноз - безпліддя. Щоб такого не сталося, дуже важливо визначити позаматкову вагітність на ранніх термінах.

Профілактика даної патології полягає в попередженні небажаної вагітності шляхом застосування різних методів контрацепції, а також у профілактиці запальних захворювань жіночих статевих органів.

Спеціально для beremennost. net - Олена Кичак

Позаматкова вагітність: як визначити, тести, ознаки, наслідки, лікування

Зміст статті:

Позаматкова вагітність - це досить серйозне захворювання, яке може привести до різних проблем з жіночим здоров'ям. В даний час до цього явища ставляться з належною увагою, адже воно стало досить поширеним. Частота його виникнення - 2% від загального числа всіх вагітностей.

Для початку давайте розберемося, що ж це за явище, як можна визначити позаматкову вагітність і запобігти її?

Поняття позаматкової вагітності

Позаматкова вагітність - це ненормальне протягом вагітності, при якому можливе нанесення серйозної загрози не тільки для здоров'я, але і для життя жінки. Зазвичай під час вагітності запліднена яйцеклітина повинна розвиватися в матці. Для цього вона проходить шлях по матковій трубі, спускається в порожнину матки і прикріплюється до місця слизової, яке найбільш сприятливо для розвитку плода. Даний процес називається в медицині «імплантацією».

Але іноді цього не відбувається, і яйцеклітина починає свій розвиток в різних місцях, які не пристосовані для цього, зокрема в маткових трубах (згідно зі статистичними даними, 99% від загальної кількості позаматкової вагітності, розвиваються саме тут). Але розвиток яйцеклітини може відбуватися і в інших місцях - наприклад, в яєчниках і навіть черевної порожнини.

Найчастіше позаматкова вагітність нежиттєздатна , але бувають випадки, коли навіть в такій ситуації плід нормально розвивається і народжується здорова дитина, без усіляких патологій.

До сьогоднішнього дня не можна назвати точні причини того, чому буває позаматкова вагітність. Однак є певна категорія жінок, яка знаходиться в групі ризику. Найбільш вірогідна поява позаматкової вагітності у жінок після 35 років.

Увага до власного здоров'я слід проявити жінкам, які страждають хронічними запальними захворюваннями, викликані викликані хламідійною інфекцією, мікоплазмою або ж уреоплазмою. Також в зону ризику потрапляють жінки, які коли-небудь проходили лікування, пов'язане з трубним, а також гормональним безпліддям.

Напоготові слід бути жінкам, які мають ендометріоз, вроджені аномалії матки і маткової труби, а також всім, хто коли-небудь стикався з проблемою невиношування вагітності. Також можливою причиною появи даного захворювання є використання внутрішньоматкової спіралі як протизаплідний засіб.

Класифікація позаматкової вагітності

Залежно від того, де саме була прикріплена запліднена яйцеклітина, позаматкова вагітність може бути:

 • Трубна;
 • Черевна;
 • Вагітність в рудиментарному розі матки.

Кожна назва позаматкової вагітності говорить сама за себе. Але також в медицині розрізняють ще один тип позаматкової вагітності, який отримав назву гетероскопіческой вагітності. В даному випадку є два плідних яйця, одне з яких закріплюється в матці, а інше - в будь-якому з вищевказаних місць.

Причини позаматкової вагітності

Якщо Вам поставили діагноз позаматкова вагітність - причини цього можуть бути найрізноманітніші. Спровокувати дане стан можуть:

 • Запальні процеси, які відбуваються в жіночих статевих органах (а саме яєчниках і маткових трубах). Таке може статися, наприклад, після здійснення аборту;
 • Вроджена недорозвиненість маткових труб;
 • Гормональні порушення;
 • Пухлини внутрішніх статевих органів (як злоякісні, так і доброякісні).

Також причиною настання позаматкової вагітності може бути використання допоміжних репродуктивних технологій, таких, як ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення), стимуляція овуляції.

Іноді до позаматкової вагітності можуть привести індивідуальні особливості будови репродуктивної системи жінки (наприклад, наявність довгих звивистих маткових труб при недорозвиненні репродуктивної системи).

Як проходить позаматкова вагітність

Якщо заплідненої яйцеклітини не вдалося своєчасно потрапити в матку, вона може прикріпитися в іншому місці, де вона знаходиться в даний момент. Саме там і починає відбуватися зростання яйцеклітини. Але інші місця не передбачені для розвитку плода (вони не мають можливості розтягуватися так, як це може робити матка), а тому неминуче наступ того моменту, коли для нормального розвитку плоду просто не вистачає вільного місця.

Якщо позаматкова вагітність розвивається в матковій трубі, то в певний момент вона розривається (її стінки не настільки еластичні, як матка). Внаслідок розриву маткової труби відбувається кровотеча в черевну порожнину, що супроводжується такими симптомами, як різкий біль, яка в якійсь мірі нагадує переймоподібний біль, запаморочення. Можлива також втрата свідомості. При цьому може пошкодитися досить велика судина, в ході чого можлива втрата великої кількості крові, а це, як відомо, смертельно небезпечно для жінки.

Як розпізнати позаматкову вагітність?

Для того щоб цей процес не завдав непоправного удару для жіночого здоров'я, слід якомога раніше його розпізнати. Слід неодмінно знати то, які симптоми при позаматкової вагітності можуть бути, щоб мати можливість вчасно звернутися до лікаря і визначити позаматкову вагітність на ранніх термінах.

Найгірше в цій ситуації, що визначення позаматкової вагітності на ранніх термінах може бути проблематичним, так як симптоми, які сигналізують про її настання, можуть бути такими ж, як і звичайні симптоми вагітності.

Затримка менструації - найпоширеніший симптом в даному випадку. У той же час жінка може спостерігати з'являються час від часу кров'янисті виділення при позаматкової вагітності з піхви. Але дуже часто цей симптом сигналізує не тільки про наявність позаматкової вагітності, а й про припинення звичайної.

Перші ознаки позаматкової вагітності іноді можуть дещо відрізнятися від симптомів настання звичайної вагітності . Наприклад, іноді місячні при позаматкової вагітності все-таки наступають, проте виділення дуже мізерні, разюче відрізняються від звичайних. Іншими симптомами також можуть бути болі внизу живота (частіше за все в області маткової труби - там, де закріпилася яйцеклітина). Болі при позаматкової вагітності найчастіше носять тягне характер.

Найчастіше неприємні симптоми, які всього лише свідчать про те, як проявляється позаматкова вагітність, виникають на 5 - 8 тижні з дня закінчення останньої менструації.

Тести для визначення вагітності

Жінки, що підозрюють у себе наявність вагітності, дуже часто користуються різноманітними тестами для їх визначення. Багатьох жінок хвилює питання, чи показує тест позаматкову вагітність. Відповідь - і так, і ні.

Вся справа в тому, що дані тести розроблені для того, щоб на самих ранніх термінах визначити наявність у жінки вагітності. Але коли плід розвивається поза маткою, такі тести можуть не показувати того, що жінка вагітна взагалі. Тому якщо у вас позаматкова вагітність - тест на вагітність може показати те, що ви не вагітні.

Найпоширеніший тест на визначення вагітності визначає рівень ХГЛ (хоріонічного гонадотропіну), за допомогою якого можливо виявити настання вагітності навіть на ранніх термінах. Рівень ХГЛ при позаматкової вагітності буде значно нижче, ніж при звичайній. ХГЧ показники можуть навіть не виявити наявність вагітності взагалі.

Аналіз ХГЛ при позаматкової вагітності буде разюче відрізнятися від аналізу ХГЧ при звичайній вагітності. Показники ХГЧ при позаматкової вагітності на 2/3 менше показників, коли плід розвивається в правильному місці.

Тому якщо у вас є всі симптоми настання вагітності, а тести для її визначення свідчать про протилежне, то можливо, що ви маєте справу саме з позаматкової вагітністю. В такому випадку краще все-таки проконсультуватися з лікарем. Адже, як відомо, чим раніше визначиться наявність у вас даної проблеми, тим менше серйозному ризику ви піддаєтеся.

Діагностика позаматкової вагітності

Сучасна медицина дає можливість того, що позаматкова вагітність на ранніх термінах вже може бути виявлена, а, отже, мінімізувати шкоду, яку може бути завдано жіночому здоров'ю. По-перше, слід провести проби на наявність вагітності взагалі. Найкраще це зробити за допомогою аналізу крові на хоріонічний гонадотропін.

Якщо у Вас виявлені симптоми позаматкової вагітності, Вам слід негайно провести ультразвукове дослідження малого таза за допомогою трансгівального датчика. Іноді позаматкова вагітність на УЗД не визначається, але якщо плодове яйце відсутнє в порожнині матки, дослідження необхідно повторити через кілька днів. Не зайвою буде госпіталізація жінки в стаціонар, адже на такому терміні плодове яйце неодмінно має проглядатися лікарями.

Якщо, перебуваючи в лікарні, лікарі все ще сумніваються в тому, чи є у Вас позаматкова вагітність, чи ні - вони можуть вдатися до такої процедури, як діагностична лапароскопія. Це свого роду операція, під час якої під наркозом проводять огляд органів малого таза. Це чудова процедура, як виявити позаматкову вагітність. Якщо невтішний діагноз наявності позаматкової вагітності підтверджений, то дана операція переростає в лікувальну маніпуляцію.

Лікування позаматкової вагітності

Не так давно вважалося, що єдиний спосіб позбавлення від позаматкової вагітності - це видалення маткової труби. Тоді обов'язково проводилася лапаротомія (операція, під час якої проводився розтин черевної порожнини). Але в даний час лапароскопічна хірургія розвивається дуже швидко, а тому зараз лікарі можуть проводити більш щадні операції (тепер доступ до органів здійснюється тільки через кілька точок, що знаходяться на черевній стінці).

Тепер, проводячи процедуру лапароскопії, можна видалити маткову трубу, або ж видалити плодове яйце, але при цьому не пошкодити цілісність маткових труб, які є одним з найбільш важливих органів репродуктивної системи жінки.

Якщо ж на ранніх термінах була виявлена ​​позаматкова вагітність - операція може бути зроблена, адже її лікування може проводитися за допомогою хіміотерапії. В цьому випадку відбувається припинення розвитку плідного яйця, а також його поступове розсмоктування.

Післяопераційний період

Лікування після позаматкової вагітності має проходити в двох напрямках - медикаментозне і фізіологічне. За допомогою медикаментозного лікування можна поліпшити стан маткових труб після операції, сприяти швидкому загоєнню. Також багатьом жінкам призначаються фізіотерапевтичні процедури (такі, як магнітотерапія). Особливо рекомендується проводити дані процедури, якщо була сильна кровотеча в черевну порожнину.

Наслідки позаматкової вагітності

Через те, що тільки матка призначена для виношування ембріона, може статися розрив маткових труб, який неминуче буде супроводжуватися кровотечею в черевну порожнину. Тому жінку в такому стані необхідно госпіталізувати. Позаматкова вагітність може привести до різних проблем зі здоров'ям , неможливість мати дітей в майбутньому і навіть до летального результату.

Якщо у вас виявили настільки невтішне явище, як позаматкова вагітність - наслідки від неї можуть бути найгірші, а тому варто дуже уважно поставитися до свого здоров'я і певний час не нехтувати візитами до лікаря.

Сподобалася стаття?
 • 1.6 До чого призводить позаматкова вагітність

Симптоматика позаматкової вагітності

Нерідко дізнавшись про патології вагітності, жінка впадає в зневіру, приймаючи невтішний діагноз як вирок. Але на ділі все не так вже сумно - якщо вчасно відреагувати правильним чином, то в майбутньому можна буде жити повноцінним життям, і народити ще багато дітей. Але для цього потрібно чітко уявляти, як визначити позаматкову вагітність на ранніх термінах. Давайте розберемося в тому, яким чином проводиться діагностика позаматкової вагітності, і як вона проявляється

Що називають позаматкової вагітністю

В першу чергу потрібно розглянути те, як відбувається нормальна вагітність, яку нам потрібно відрізнити від патологічної. Запліднена яйцеклітина переміщається вниз по матковій трубі, і потрапляє в маткову порожнину, після чого кріпиться на найсприятливішому місці слизової оболонки. Даний етап називають імплантацією.

Але зрідка цей механізм з якої-небудь причини дає збій, і плодова яйцеклітина імплантується в абсолютно неправильному місці. Найчастіше це буває маткова труба. Однак в деяких випадках місцем кріплення може стати яєчник або черевна порожнина. Така патологія і називається медиками позаматкової вагітністю, яку потрібно розпізнати якнайшвидше.

Ознаки позаматкової вагітності

Розпізнати позаматкову вагітність бажано на ранніх термінах, однак це не означає, що потрібно панікувати відразу після затримки місячних. Саме затримка місячного циклу є найпершим симптомом позаматкової вагітності. Однак, в разі патології, на тлі затримки можна спостерігати кров'яні виділення фарбує консистенції. При цьому варто мати на увазі, що таке виділення зі статевих шляхів відбувається і при перериванні нормальної вагітності.

У рідкісних випадках місячні можуть початися, але при цьому крововтрата буде набагато меншою, в порівнянні зі звичайними випадками.

Також про позаматкової вагітності на ранніх термінах можна дізнатися по больового синдрому. Локалізація больових синдромів доводиться на низ живота, ближче до тієї матковій трубі, в якій імплантувати яйцеклітина. При цьому болі будуть нести тягне характер.

При виявленні вищеописаних ознак потрібно більш точна діагностика позаматкової вагітності, яку зробить лікар.

Способи точної діагностики

На сьогоднішній день позаматкову вагітність діагностують на ранніх термінах. Першим кроком буде взяття проби на вагітність (мається на увазі аналіз крові на вміст хоріонічного гонадотропіну, або простий тест). Це дозволяє зрозуміти - чи є вагітність, які тривожні симптоми говорять про інші проблеми зі здоров'ям.

Якщо вагітність підтвердилася, і спостерігаються болі і кров'янисті виділення, то необхідно провести ультразвукове дослідження за допомогою трансвагінального датчика. Якщо в порожнині матки не спостерігається прикріплена яйцеклітина, то необхідно почекати кілька днів і повторно провести огляд за допомогою ультразвуку. На цьому терміні плодове яйце вже має бути в порожнині матки, тому в разі повторення результату жінку необхідно госпіталізувати.

Як правило, в стаціонарі можуть поставити під сумнів невтішний діагноз. Тоді діагностика позаматкової вагітності проводиться шляхом лапароскопії. Так називається операція, в ході якої під наркозом відбувається огляд органів малого таза. При підтвердженні діагнозу позаматкової вагітності, лапароскопія з діагностичної процедури переходить в лікувальну маніпуляцію.

Відносно недавно єдиною перспективою було хірургічна операція з видалення маткової труби. Цей процес називається лапаротомії і для цієї порожнинної операції потрібно розкрити черевну порожнину. Однак сучасна лапароскопічна хірургія дозволяє проводити щадні операції, які виробляють через кілька точок на черевній стінці

Лапароскопія може бути проведена кількома способами:

 • Повне видалення маткової труби (тубектомія);
 • Проведення пластичної операції, при якій видаляється плодове яйце, після чого відновлюється цілісність маткової труби;

Таким чином, у пацієнтки є можливість зберегти найважливіший орган репродуктивної системи.

Причини, що призводять до вагітності поза матки

До позаматкової вагітності можуть привести різні чинники, з яких можна виділити наступні основні причини:

 • Захворювання органів малого таза запального характеру. Такі хвороби часто приводять до негативної зміни функції і будови стін маткових труб. При цьому у них значно знижується здатність до скорочення. А це означає, що є велика ймовірність неправильного транспортування заплідненої яйцеклітини в маткову порожнину. І тоді імплантація відбувається в матковій трубі.
 • Патологічні зміни властивостей заплідненої яйцеклітини.
 • Індивідуальні особливості анатомії: аномально довгі, покручені або гнуті маткові труби поєднуються із загальною недорозвиненістю репродуктивних органів, відоме як інфантилізм.

Також до появи позаматкової вагітності може призвести застосування допоміжних репродуктивних методик таких як: екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) або стимуляція овуляції.

Період відновлення після позаматкової вагітності

Для більш гладкого проходження післяопераційного відновного періоду і поліпшення стану маткової труби призначається лікування медикаментами і певна фізіотерапія. Навіть якщо була проведена тубектомія (повне видалення труби), то все одно це означає, що залишилася маткова труба буде мати потребу в лікуванні, особливо після сильних внутрішньочеревних кровотеч.

На особливу увагу в період реабілітації потребують питання контрацепції. Як мінімум протягом півроку вагітність строго протипоказана, і її бажано запобігти.

Для того, щоб у жінки в подальшому не було критичних проблем із зачаттям, до яких призводить непрохідність маткових труб, а також щоб уникнути рецидиву позаматкової вагітності, призначається спеціальний курс реабілітаційної терапії. У неї входять як фізіотерапія, так і прийом медикаментів, здатних запобігти появі спайок.

При такому підході майбутнє зачаття і виношування дитини пройде без проблем.

До чого призводить позаматкова вагітність

Якими можуть бути наслідки патологічного кріплення заплідненої яйцеклітини? Якщо діагностика позаматкової вагітності сталася пізно, то плід розтягне стінки труби, яка не призначена для таких навантажень. В результаті відбувається розрив тканин. Дуже рідко в результаті розриву ембріон потрапляє з кров'ю в черевну порожнину. Все це супроводжується сильним болем, внутрішньою кровотечею, шоком і непритомністю. В такому випадку необхідно терміново госпіталізувати жінку для хірургічного втручання. Цілком зрозуміло, що такий результат подій цілком може привести до найрізноманітніших ускладнень.

Так що, будь-якій жінці потрібно бути пильною, чуйно ставитися до свого тіла і при перших симптомах звертатися до лікаря. І тоді вашому здоров'ю нічого не загрожуватиме.

Поділитися в соц. мережах

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...