Причини вагітності Про вагітність і пологи

Головна » Позаматкова вагітність

Причини вагітності

Причини позаматкової вагітності

Для того щоб вагітність настала, запліднення яйцеклітини ще не досить. Вона повинна десь закріпитися, щоб рости і розвиватися протягом відведеного терміну, і харчуватися від материнського організму. Природою для цього передбачено ідеальне місце - матка. Вона еластична, може істотно збільшуватися в розмірах у міру зростання плоду, тут є все необхідне для здійснення механізму харчування і обміну речовин між мамою і дитинкою. І тільки тут вагітність може розвиватися.

Але, на жаль, яйцеклітина не завжди доходить до місця призначення. Трапляється, що по ряду причин вона імплантується на шляху до матки - на стінці яєчника, черевної порожнини, шийки матки або, найчастіше, в маткових трубах. Така вагітність приречена на переривання - умисне хірургічне або, в крайніх (запущених) випадках, мимовільне.

Які ж причини позаматкової вагітності? Що заважає заплідненої яйцеклітини дійти до фінішу? Причини можуть бути різні.

Зміни та патології маткових труб

З цієї причини плодове яйце «застряє» в маткових трубах в переважній більшості випадків. Рубці і спайки на стінках є перешкодою для вільного просування по трубах. Їх слизова оболонка втрачає еластичність і здатність до скорочення. Таким чином, проштовхувати яйцеклітину далі вони не можуть. Через деформації труб просвіт звужений, так що просування бластоцисти стає неможливим.

Що ж призводить до утворення рубців (або сальпінгітів)? Це можуть бути найрізноманітніші причини: аборти, запальні захворювання, статеві інфекції. Нерідко шрами залишаються після оперативних втручань в цю область. Також перешкоду можуть створювати пухлини репродуктивних органів. Сьогодні спайки успішно видаляються за допомогою лапароскопії.

Анатомічні особливості органів репродуктивної системи

Трапляється, що маткові труби жінки спочатку фізіологічно «неправильні»: занадто довгі або вкрай звивисті. Це також створює додаткові труднощі при просуванні плодового яйця. Буває навіть так, що існують «зайві» труби або отвори в них, або ж маткові труби або сама матка недорозвинені (інфантильність, аплазія).

Причиною таких анатомічних порушень найчастіше є несприятливий перебіг ще внутрішньоутробного розвитку жінки. Можливо, її мама при вагітності приймала заборонені ліки або вживала алкоголь, піддавалася радіоактивного випромінювання або перенесла статеву інфекцію. Дані аномалії - вроджені.

Читайте також

Вирощуємо квіти з дитиною

Квіти будинку - це не просто красиво. Вони наповнюють кімнату киснем, створюють затишок, створюють настрій для всієї родини і навіть, якщо хочете, роблять життя кращим. Адже, доглядаючи за квітами, ви не тільки даєте початок нового життя і підтримуєте її, але і відпочиваєте душею, перебуваючи поруч з ними. Квітникарство те саме домашнім тваринам: як і ваші вихованці, рослини здатні розслабляти, заспокоювати, знімати стрес, налаштовувати на потрібний лад.

Як влаштувати спортивні змагання для дітей

Правильна організація різних спортивних змагань для дітей передбачає наявність етапу підготовки. Спочатку потрібно продумати всі етапи змагань, а також, як саме буде протікати церемонія відкриття і нагородження учасників. Потім слід розвісити прапорці, кульки і плакати, щоб задати настрій і розбудити спортивний дух учасників. Слід обов'язково скласти список всіх учасників змагань.

Ляльки для дитини

З незапам'ятних часів ляльки були однією з найбільш підходящих і цікавих іграшок для дівчаток різного віку. І якщо в минулі часи вибрати подругу своєї дитини було набагато простіше, через не особливо великого вибору, то зараз, заходячи в магазин з метою покупки саме такої іграшки, в буквальному сенсі слова розбігаються очі. Проте, при виборі ляльки варто пам'ятати всього про три правила, і тоді її придбання з борошна перетвориться на задоволення.

За місцем прикріплення плідного яйця, позаматкова вагітність буває трубної, яєчники, шєєчной і черевної.

Трубна позаматкова вагітність

Трубна вагітність зустрічається в 98% випадків позаматкової вагітності.

Такий вид ектопічної вагітності відбувається через те, що запліднена яйцеклітина не просувається по матковій трубі, щоб вийти в порожнину матки і закріпитися там, а впроваджується в стінку самої труби.

Трубна вагітність може розвиватися в різних відділах маткової труби, і згідно з цим вона ділитися на ампулярну (становить 80% від усіх випадків трубних вагітностей), істміческого (становить 13% від загальної кількості трубних вагітностей), інтерстиціальну (становить 2%) і фімбріального (становить 5%).

При ампулярной трубної вагітності розрив маткової труби зазвичай відбувається дещо пізніше, ніж в інших випадках, десь в 8-12 тижнів, так як ця частина труби найширша і плід може досягати великих розмірів до того моменту, як йому стане тісно, ​​і він прорве фаллопієву трубу. Рідше, але все ж можливий і інший результат - трубний аборт.

Істміческого трубнавагітність найчастіше закінчується розривом труби ще на ранньому терміні, приблизно на 4-6 тижні вагітності, так як перешийок маткової труби - найвужча її частина. Після розриву труби, яйцеклітина виходить у черевну порожнину.

При інтерстиціальної трубної вагітності вагітність може розвиватися аж до 4 місяців (14-16 тижнів), так як миометрий цієї ділянки маткової труби здатний розтягуватися до великих розмірів. Саме цей відділ фаллопиевой труби з'єднується безпосередньо з маткою, він має розвинену сітку кровопостачання, тому розрив труби супроводжується великою крововтратою, що може привести до летального результату. При значному ураженні матки призначається її викорінення (видалення).

При фімбріального трубної вагітності плід розвивається на виході з маткової труби (в фімбрій - ворсинках).

Будь-який вид трубної позаматкової вагітності закінчується перериванням і виражається це розривом маткової труби або відшаруванням плодового яйця від стінки маткової труби і вигнанням в його черевну порожнину з подальшою загибеллю плоду (такий процес називається трубним абортом).

Яєчникова позаматкова вагітність

Яєчникова вагітність буває приблизно у 1% жінок серед усієї кількості жінок з позаматковою вагітністю.

Яєчникова позаматкова вагітність відбувається, коли сперматозоїд запліднив яйцеклітину, яка ще не вийшла з домінантного фолікула або запліднена яйцеклітина прикріпилась до яєчника замість того, щоб рухатися по трубах в сторону порожнини матки.

Таким чином, яєчникова вагітність ділиться на дві форми: інтрафоллікулярную - коли імплантація відбувається всередині фолікула, і епіофоральную - коли імплантація відбувається на поверхні яєчника.

Шеечная вагітність

Вагітність в шеечном каналі матки трапляється досить рідко, а саме 0,1% з усіх випадків позаматкової вагітності. При шеечной вагітності запліднене яйце проникає в слизову оболонку шийки матки.

Існує і шеечно-перешеечная вид вагітності, коли плодове яйце прикріпляється в області перешийка матки.

Шеечная вагітність може розвиватися аж до 2-го триместру вагітності.

Черевна вагітність

Це малопоширений випадок ектопічної вагітності. Черевна (абдомінальний) вагітність може бути первинною чи вторинною.

При первинній черевної вагітності запліднення яйцеклітини і сама імплантація плодового яйця відбувається в черевній порожнині.

При вторинної черевної вагітності запліднення відбувається в матковій трубі, а потім плодове яйце викидається в черевну порожнину, де і відбувається його прикріплення до внутрішнього органу очеревини (печінки, селезінці та ін.). Вторинна черевна вагітність є наслідком трубного аборту, таким чином, перервалася трубнавагітність переходить в інший вид позаматкової вагітності.

Черевна вагітність вкрай рідко донашивается до покладеного терміну, але якщо плоду вдалося прикріпитися до тканин з хорошим кровообігом, дитина внаслідок такої вагітності народжується, але з пороками і незабаром гине.

Внаслідок черевної вагітності дуже дивуються й органи матері, що є сусідами з розвиваються плодом, що є вкрай небезпечним для життя жінки.

Ектопічна вагітність в рудиментарному розі матки

Вагітність в рудиментарному розі матки - досить рідкісне явище, яке також прийнято відносити до ектопічної увазі, так як плід прикріплюється до стінки неповноцінною матки і веде до невиношування вагітності з розривом роги матки.

Таке буває лише у жінок з вродженою аномалією анатомічної будови матки, коли ще при закладці і розвитку її власної дітородної системи, перебуваючи в утробі своєї матері, стався збій при формуванні внутрішніх статевих органів (це сталося десь на 13-14 тижні свого ембріонального розвитку ).

Кожен з описаних вище видів вагітності не може закінчитися народженням здорової дитини, так як плід не може нормально розвиватися і досягти свого повного дозрівання, йому не вистачить ні поживних речовин, ні місця для розвитку.

Позаматкова вагітність закінчується або абортом (мимовільним або ж механічним), або, при несвоєчасній діагностиці - оперативним втручанням і / або розривом тканин дітородних органів.

Симптоми позаматкової вагітності

Зазвичай при позаматкової вагітності зберігаються всі ознаки нормальної вагітності: затримка менструації, нудить вранці, груди наливається і болить, присутній незвичайний присмак у роті, відчувається слабкість у тілі, а тест на вагітність показує дві смужки. Причому рівень ХГЧ може рости нормальними темпами, але якщо динаміка рівня ХГЧ покаже повільне наростання рівня ХГЧ (т. Е. Рівень ХГЧ збільшується повільніше, ніж на 50% кожні 2 дні), то саме це і є першою ознакою позаматкової вагітності.

Взагалі перші ознаки позаматкової вагітності на ранньому терміні - це тривалі мажучі кров'яні виділення, а також точкова біль в місці, де розвивається позаматкова вагітність, тягне біль внизу живота або різі, які віддають в поперек або задній прохід.

На більш пізніх термінах до основних ознак позаматкової вагітності ставитися біль, наростаючого характеру, яку неможливо терпіти, підвищення температури тіла, втрата свідомості від больового шоку. Такий стан характерний при розриві органів і значної крововтрати.

Точно визначити чи є вагітність позаматкової, можна лише за допомогою УЗД.

Лікар-діагност, використовуючи спеціальне обладнання для сканування органів малого тазу, огляне порожнину матки, щоб визначити закріпилося в ній запліднене яйце. Якщо ж плодове яйце не було виявлено в матці, відзначається візуалізація рідини в черевній порожнині і / або в позадиматочном просторі, згустків крові, то така вагітність буде позначена як позаматкова.

Причини позаматкової вагітності

Позаматкова вагітність може розвиватися з різних причин. Нижче наведені причини виникнення ектопічної вагітності згідно певного виду позаматкової вагітності.

Причини трубної вагітності

Зазвичай це відбувається через порушення перистальтики маткової труби, тобто через порушення її здатності скорочуватися, або через інших процесів, що ускладнюють прохідність маткових труб (при спайках, пухлинах, порушення будови фімбрій, загині труби, недорозвинення труб (генітальний інфантилізм ) та ін.)

Так несвоєчасне лікування запальних захворювань труб (сальпингита, гидросальпинкса, наприклад) або перенесені раніше операції на маткових трубах зазвичай є причинами розвитку трубної вагітності.

Причини яєчникової вагітності

Після розриву домінантного фолікула яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом, перебуваючи ще в яєчнику. Далі запліднена яйцеклітина з тих чи інших причин не продовжує свій рух до порожнини матки, а прикріплюється до яєчника.

Причиною такого збою протягом вагітності може бути перенесене інфекційне захворювання придатків матки або запалення ендометрія, непрохідність маткових труб, ендокринні та генетичні порушення та ін.

Причини шєєчной вагітності

Шеечная вагітність наступає через те, що запліднена яйцеклітина не може прикріпитися до стінки матки. Імплантація плодового яйця до стінки цервікального каналу відбувається через перенесений раніше механічного аборту або кесаревого розтину, освіти спайок в порожнині матки, міоми і через різних аномалій у розвитку матки.

Причини черевної вагітності

Черевна вагітність розвивається при непрохідності маткових труб і при іншій придбаної або вродженої патології.

Зазвичай черевна вагітність є наслідком викиду заплідненої яйцеклітини в черевну порожнину після розриву маткової труби (після трубного аборту).

Наслідки позаматкової вагітності

Невчасно діагностована позаматкова вагітність може привести до розриву маткової труби і подальшого хірургічного видалення (при трубної вагітності), яєчника (при яєчникової вагітності), великої крововтрати і видалення матки (при шеечной вагітності) і навіть до летального результату.

Лікування позаматкової вагітності

Існує два способи лікування ектопічної вагітності: медикаментозне і хірургічне.

Під медикаментозним лікуванням розуміється прийом препарату (зазвичай це ін'єкція метотрексату), що викликає загибель плода з подальшим його розсмоктуванням. Так можна зберегти фаллопієву трубу або яєчник, що дасть можливість в подальшому нормально завагітніти і народити дитину.

Під хірургічним лікуванням мається на увазі вишкрібання плода і / або видалення місця його прикріплення (маткової труби, яєчника або роги матки).

Існує два способи доступу до органів малого таза - це лапароскопічний і лапаротоміческім.

Лапаротомія - це розріз передньої черевної стінки, як при звичайній операції, а лапароскопія - це невеликі проколи живота, через які і відбуваються всі маніпуляції.

Лапараскопію - це сучасний вид хірургічного втручання, після якого не залишаються рубці, а післяопераційний період відновлення зводитися до мінімуму

При трубної позаматкової вагітності можливі два види хірургічного втручання лапароскопічним доступом - це сальпінготомія або туботомія (консервативний тип операції, при якій відбувається видалення плодового яйця зі збереженням фаллопиевой труби) і сальпінгектомія або тубектомія (радикальний тип операції, при якій проводять видалення фаллопиевой труби разом з плодом ).

Але збереження маткової труби можливо тільки на прогресуючій стадії позаматкової вагітності, тобто коли прикріплення плодового яйця сталося, але розрив або сильне розтягування стінки труби - ще немає.

Також для прийняття рішення залишити маткову трубу, хірург повинен враховувати наступні фактори:

 • Чи хоче пацієнт в майбутньому ще дітей (зазвичай жінки, які вже мають дітей, не хочуть ризикувати в майбутньому, але ж ймовірність повторної позаматкової вагітності дуже висока, повідомляють лікаря, що ця вагітність і так була бажана і більше заводити дітей вони не мають наміру) ;
 • Наявність і ступінь структурних змін в стінці маткової труби (наприклад, сильне розтягнення стінки труби зростаючим плодом), стан епітелію і фімбрій труби, передаються статевим шляхом (найчастіше стан труби настільки погане, що вона не зможе в майбутньому повноцінно виконувати свої функції, така труба не може брати участь в нормальному перебігу вагітності, і ймовірність позаматкової настільки великий, що немає сенсу її залишати);
 • Чи є позаматкова вагітність повторної для даної труби (як правило при повторній ектопічної вагітності в одній і тій же матковій трубі, її видаляють, так як неминуче подальший розвиток ненормальною вагітності в цій же трубі);
 • Чи була раніше проведена реконструктивно-пластична операція з відновлення прохідності даної маткової труби (якщо «так, колись проводилася така операція на цій трубі», то її збереження не проводитися, вона вже не придатна);
 • Ділянка, де закріпилося плодове яйце (при впровадженні заплідненої яйцеклітини в стінку інтерстиціального ділянки маткової труби - самої вузької частини - зазвичай операцію по збереженню труби не проводять);
 • Стан другої маткової труби (при відсутності другої труби або при більш гіршому її стані, ніж у оперується, приймається рішення залишити праці, щоб в подальшому у жінки був шанс завагітніти).

При рясному внутрішню кровотечу єдиним способом врятувати життя жінці є лапаротомія (видалення маткової труби).

Після видалення, відновлення маткової труби не проводять, так як труба має властивість скорочуватися, що сприяє просуванню заплідненого яйця від яєчника в напрямку до порожнини матки, що неможливо при імплантації штучного ділянки труби.

При яєчникової позаматкової вагітності лікування включає видалення плодового яйця і клиноподібну резекцію яєчника (при цьому яєчник зберігається і через час відновлює свої функції) або ж в критичному випадку - оваріектомію (видалення яєчника).

Шеечная вагітність представляє собою найбільшу небезпеку для жінки. Раніше єдиним способом лікування шєєчной вагітності вважалася викорінення або гістеректомія (видалення матки), так як тканини в цій галузі містять безліч кровоносних судин і вузлів, і будь-яка операція загрожує великою крововтратою, а ризик смертельного результату дуже великий. Але сучасна медицина націлена на збереження матки, тому застосовуються щадні методи лікування - медикаментозний аборт (за допомогою ін'єкції метотрексату) при виявленні позаматкової вагітності на ранньому строку, а при пізній діагностиці ектопічної вагітності і почався сильній кровотечі проводять кровоспинні заходи (тампонаду шийки матки катетером Фолея, накладення циркулярного шва на шийку матки або перев'язку внутрішніх клубових артерій і ін.), а потім видалення плідного яйця.

Лікування черевної вагітності - це складна операція з видалення плоду з очеревини. Залежно від складності випадку хірургічне втручання може бути як лапараскопічної шляхом, так і лапаротоміческім.

Щоб зберегти дітородні органи, план ваших дій при перших підозрах такий:

 • Здайте аналіз сечі на ХГЧ, щоб підтвердити вагітність, а через 2-3 дні повторно здайте даний аналіз, щоб відстежити зміну ХГЧ;
 • Звернутися до гінеколога зі скаргою на кров'яні виділення зі статевих шляхів або біль в животі (якщо такі є), надавши результати аналізу сечі на ХГЧ, як доказ вашої вагітності;
 • Пройдіть УЗД, щоб визначити вид вагітності (маткова або позаматкова);
 • У разі позаматкової вагітності повторно прийдіть на прийом до гінеколога для отримання медикаментозного лікування (на ранніх термінах) або направлення на операцію (в екстреному випадку, коли позаматкова вагітність була визначена пізно).
 • Випадок з акушерської практики У моїй акушерській практиці був випадок, коли менструація як би настала в строк або з невеликим запізненням, і перед менструацією тест показав негативний результат, але відразу після неї, тест на вагітність показує хоч і бліду, але другу смужку, та й рівень ХГЧ теж підтверджує вагітність. А через час у жінки на УЗД визначається позаматкова.

  Передбачається, що перший тест ще не зміг вловити вагітність, і кров'яні виділення не були звичайною щомісячної менструацією, вони були реакцією ендометрію на нестандартну вагітність.

  Вагітність розвивалася в матковій трубі і на жаль хірург її змушений був видалити, вона була малопридатна до подальшого використання. Через роки два після цього випадку до мене на прийом знову прийшла ця молода жінка, вона носила під серцем дитину, який зараз вже спритно бігає по драбинці на дитячому майданчику.

  І таких випадків настання вагітності при наявності тільки однієї труби (навіть якщо вона малопроходімая) в моїй практиці десятки або навіть сотні, і це здорово!

   А. Бережна, акушер-гінеколог

  Самодіагностика і самолікування при позаматкової вагітності - неприпустимі.

  Це призводить до її несвоєчасного виявлення, а як наслідок, до внутрішнього великому кровотечі і навіть до летального результату.

  Жінка може лише припустити, що вагітність є позаматкової, а ось самостійно провести її лікування без допомоги фахівців - немає.

  При перших ознаках або підозри, заради свого ж здоров'я - зверніться до гінеколога. Це збереже вам можливість в майбутньому стати щасливою мамою.

  Будьте здорові і розважливі!

  Матеріал з сайту zaletela. net.

  Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

  Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

  Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

  Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

  Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...