Чому відбувається позаматкова вагітність причини Про вагітність і пологи

Головна » Позаматкова вагітність

Чому відбувається позаматкова вагітність причини

Чому відбувається позаматкова вагітність

Планування вагітності може відбуватися досить довго, але щоб виносити малюка запліднення яйцеклітини недостатньо. Для неї потрібно створити сприятливі умови, і матка - це найкраще місце, яке придумала природа для закріплення ембріона. Її стінки еластичні, вона буде рости разом з малюком і живити його за допомогою плаценти. Це єдине місце, в якому можливо протягом повноцінної вагітності.

До великої печалі жінок, ембріон не завжди добирається до місця призначення, і відбувається позаматкова вагітність, причини якої можуть мати різний характер. Трапляється це тоді, коли яйцеклітина рухається до матки, але з якоїсь причини туди дістатися їй не вдається, і вона кріпиться в таких місцях, як яєчники, черевна порожнина, шийка матки або часто в трубах матки. Позаматкова вагітність, причини вознікновеніякоторой потрібно додатково вивчати будь-якій жінці, завжди приречена на видалення. Це відбувається двома шляхами - за допомогою хірургічного втручання або у випадках більш запущених природним шляхом.

Патологічний розвиток маткових труб

Коли виникає питання, чому відбувається позаматкова вагітність, перше, що спадає на думку - це проблеми з прохідністю труб. Саме через це яйцеклітина не може дістатися до порожнини матки і кріпиться на стінках маткових труб, не доходячи до місця призначення, тому і утворюється позаматкова вагітність. Чому виникає така «неправильна» вагітність? На стінках маткових труб можуть утворюватися рубці і спайки, просвіт стає вже і зазвичай еластичні стінки труб вже не можуть проштовхувати ембріон до маткової порожнини. Це і є одна з причин, чому виходить позаматкова вагітність.

Така патологія у вигляді спайок і рубців зазвичай утворюється через інфекцій статевих шляхів, раніше роблених абортів, пухлин на внутрішніх статевих органах і внаслідок операцій в цій області. Щоб такі причини позаматкової вагітності жінок не турбували, бажано ще при плануванні усунути подібну патологію за допомогою лапароскопії.

Вроджені патології жіночих статевих органів

Буває і так, що у майбутньої мами виражена вроджена патологія труб матки або безпосередньо матки. Щоб знати, чому буває позаматкова беременностьв такому випадку, потрібно пройти обстеження в медичному центрі з подальшою консультацією. Трапляється, що маткових труб може бути більше або вони можуть мати додаткові отвори. Так само як подібне явище, так і недорозвиненість органів вважається аномалією. Така причина може стати відповіддю на питання, чому трапляється позаматкова вагітність. Аномалії, які закладені фізіологічно з'явилися ще в утробі матері під вплив різних чинників.

Внутрішньоматкова спіраль

Ще однією причиною, від чого буває позаматкова вагітність, може стати порушення терміну, на який було встановлено внутрішньоматкова спіраль. Такий контрацептив запобігає потраплянню яйцеклітини в матку, але від попадання і кріплення її поза маткою спіраль не захищає.

Міні-пили

Даний спосіб контрацепції зводитися до мінімізації доз гормональних препаратів. Однак позаматкова вагітність, причини і симптоми якої описані вище, може виникати від недотримання доз і порушення гормонального фону. Така контрацепція призначена для жінок, які годують грудьми, курять або їм більше 35 років. Всі інші категорії жінок повинні приймати комбіновані препарати. Причини позаматкової вагітності чоловік не завжди може зрозуміти, тому гормональні препарати для контрацепції жінка може підбирати індивідуально для себе.

Штучне запліднення

Екстракорпоральне імплантування ембріона - це порятунок для деяких пар, які хочуть дитину, але періодично трапляється і патологічний розвиток плода поза маткою. Причини позаматкової вагітності при ЕКЗ подружній парі може озвучити лікуючий лікар.

Гормональний збій

Вже давно широко відомий діагноз позаматкова вагітність, отчегоже трапляється така патологія відомо далеко не всім. Однією з причин виникнення цього аномального розвитку може бути недолік прогестерону. Саме це погіршує функціонування роботи маткових труб, які внаслідок цього менше скорочуються і тим самим не проштовхують ембріон далі до матки.

Щоб знати, які причини позаматкової беременностімогут провокувати цю патологію медики, проводили аналіз таких вагітностей. Як висновок можна констатувати вплив куріння на кріплення плода поза маткою через ту ж пасивної роботи маткових труб.

Чоловік як причина позаматкової вагітності

Позаматкова вагітність, така довгоочікувана і бажана, завжди стає трагедією. Шукаючи причини її виникнення, жінці хочеться перекласти відповідальність за цю патологію на чоловіка. Однак медики запевняють, що проблем в чоловікові бути не може, він не впливає на місце закріплення ембріона. Патологія виникає лише через порушення в організмі жінки.

Хоча чоловік може стати непрямою причиною. Наприклад, якщо позаматкова вагітність утворилася в результаті перенесених інфекційних захворювань, якими жінка заразилася від чоловіка, і від яких своєчасно не вилікувалася. Або якщо чоловік не дбав про здоров'я коханої жінки, в результаті чого вона застудилася. Можна придумати багато причин, в яких так чи інакше винен чоловік, але в будь-якому випадку відповідь потрібно шукати в жіночому організмі.

Причини і наслідки позаматкової вагітності ще не до кінця встановлено медициною, тому рекомендовано ще під час планування усунути всі можливі, залежні від батьків фактори, для уникнення подібної ситуації.

Наступні

 • Профілактика

Позаматкова вагітність - серйозне ускладнення, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється поза порожниною матки. У більшості випадків вона нежиттєздатна, дуже небезпечна для здоров'я жінки через можливість внутрішньої кровотечі. Відноситься до станів, які вимагають негайної медичної допомоги, тому що без лікування може закінчитися смертельним результатом. Якщо знати, чому відбувається позаматкова вагітність, в деяких випадках можна уникнути небезпечних факторів і запобігти такому розвитку подій.

Причини

У кожному окремо взятому випадку причини виникнення позаматкової вагітності - різні. Однак, маючи про них уявлення, жінка заздалегідь може підстрахуватися і подбати про те, щоб цього не сталося. Тому лікарі рекомендують всім, хто планує в найближчому майбутньому зачаття малюка, ознайомитися з переліком небезпечних факторів, які можуть стати причиною цього небажаного стану. До них відносяться:

 • Запалення придатків;
 • Знижена скорочувальна здатність маткових труб;
 • Статевий інфантилізм;
 • Хронічний сальпінгіт - утворення спайок в фаллопієвих трубах;
 • Функціональне порушення репродуктивної системи;
 • Деякі способи контрацепції: наприклад, внутрішньоматкова спіраль або медикаменти, в яких не міститься гормон естроген;
 • Дисфункція яєчників;
 • Екстракорпоральне запліднення (популярне нині ЕКО);
 • Перенесена до цього позаматкова вагітність.

Якщо жінка напередодні зачаття ознайомиться з цим списком можливих причин, вона зможе об'єктивно оцінити шанси на благополучний результат запланованої справи. У разі сумнівів завжди можна пройти обстеження, пролікуватися, взяти консультацію у лікаря. Однак, якщо зачаття вже відбулося, профілактикою займатися пізно. У цьому випадку чим раніше визначити позаматкову вагітність, тим більше шансів на благополучне вирішення даної проблеми.

Ознаки та симптоми

При спостережливості жінка сама може помітити деякі симптоми позаматкової вагітності, які будуть відображатися на стані її здоров'я. Підводний камінь таїться тут в тому, що їх дуже часто приймають за ранні ознаки звичайної вагітності і думають, що так і повинно бути. Особливо ті, хто виношує першого свого малюка.

Сумніви може дозволити виключно лікар, тому що перші ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах самостійно визначити дуже складно. Вони нагадують звичайну вагітність: це нудота, сонливість, підвищений апетит, збільшення і болючість молочних залоз. До специфічних же проявам медики відносять такі симптоми.

 • Найбільш ранні ознаки саме позаматкової вагітності - больові відчуття під час спорожнення кишечника і сечового міхура, які з часом посилюються. Трохи пізніше біль охоплює всю черевну порожнину.
 • Багато жінок цікавляться, чи показує тест позаматкову вагітність: він може показати різні відхилення, які можуть підтвердити тільки медичні діагностики. Але при такому стані тест після затримки менструації зазвичай показує одну зі смужок набагато блідіше інший, що пов'язано зі зниженим рівнем ХГЛ.
 • В окремих випадках навіть триває менструація при позаматкової вагітності, тому що яйцеклітина закріпилася в недозволеному місці.
 • Позаматкову вагітність визначити в домашніх умовах допоможуть такі ознаки погіршення стану, як сильна ниючий (схваткообразная або ріжучий) біль внизу живота аж до шокового стану і кровотечі. Зазвичай це спостерігається, коли відбувається розрив труби - це найбільш небезпечний момент, який при несвоєчасній медичної допомоги закінчується летальним результатом.
 • Деякі вважають, що базальна температура при позаматкової вагітності відрізняється від норми, але це не так: вона може бути і підвищеної (якщо вже почався запальний процес), і зниженою (коли плід не розвивається), і звичайної.
 • На питання, нудить при позаматкової вагітності, певної відповіді бути не може, так як у всіх цей симптом проявляється індивідуально. За такою ознакою не можна точно визначити дане стан.

Якщо знати, як виявляється позаматкова вагітність вже на ранніх термінах, можна запобігти небезпечні наслідки і звести ризик летального результату практично до нуля. Своєчасне звернення до лікаря, правильна постановка діагнозу, вжиті медичні заходи - все це дозволяє зберегти здоров'я жінки навіть при такому небезпечному стані. Тому на курсах для майбутніх матерів фахівці-консультанти вчать розпізнавати позаматкову вагітність з перших же симптомів, щоб уникнути небажаних наслідків. Як тільки з'явилася підозра, необхідно негайно ж поділитися ним зі своїм спостерігає гінекологом.

Діагностика

Якщо перші ознаки позаматкової вагітності були вчасно повідомлені лікаря, він призначає діагностику. Це різні обстеження і аналізи, які допоможуть йому безпомилково і правильно поставити діагноз. Від цього буде залежати подальший розвиток подій, а найголовніше - стан здоров'я жінки. До діагностичних заходів в цьому випадку відносяться такі процедури.

 • Аналіз крові на ХГЧ (гормон), рівень якого при такому стані, як правило, нижче, ніж при звичайному виношуванні дитини.
 • Огляд за допомогою лапароскопа - спеціального медичного жорсткого ендоскопа - дозволяє дуже точно візуально оцінити фізичний стан матки, а також маткових труб, визначити в черевній порожнині кількість крові. Крім швидкого і досить точного діагнозу лапароскопія при позаматкової вагітності дозволяє вибрати максимально щадну хірургічну тактику.
 • Призначається і ультразвукове дослідження, проте позаматкова вагітність на узі визначається тільки після 5-го тижня. До цього терміну складно поставити точний діагноз. Добре видно неправильно розвивається яйцеклітину, коли кишечник і сечовий міхур порожні, тому узі-діагностику проводять на голодний шлунок і після сечовипускання. Досвідчений фахівець також вибирає в таких випадках трансвагінальний спосіб введення ультразвукового датчика. Коли він розташовується близько до матки, її можна побачити всі деталі. Так що 5 тижнів - ось той термін, коли можна визначити позаматкову вагітність на узі найбільш точно.
 • Своєчасна і правильна діагностика позаматкової вагітності допомагає уникнути небезпечних наслідків, зокрема - летального результату. Грамотне лікування і дотримання всіх лікарських рекомендацій - гарантія збереження жіночого здоров'я навіть в такій небезпечній ситуації. В цьому випадку реабілітаційний період проходить менш болісно і набагато швидше. При діагностичних заходах лікар одночасно визначає вид позаматкової вагітності.

  Класифікація

  У медицині визначають різні види позаматкової вагітності в залежності від місця її розташування та розвитку.

 • Частіше за інших діагностується позаматкова трубна вагітність, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється до стінки маткової труби.
 • Черевна.
 • Якщо сперматозоїд проник в тільки що розірвався фолікул, з якого ще не було викинуто плодове яйце, останнім запліднюється, і в цьому ж місці починає розвиватися яєчникова позаматкова вагітність.
 • В рудиментарному розі матки.
 • Іноді під час обстеження виявляються відразу два плідних яйця - одне з них розташовується, як годиться, в матці, а інше - за її межами. Коли діагностується маткова і позаматкова вагітність одночасно, шанси зберегти малюка, який розвивається в матці, є, але вони дуже низькі. Хоча лікарі для цього завжди роблять все можливе. Тут велику роль відіграють терміни і стан пацієнтки. Таку вагітність в медицині називають гетеротропіческой.
 • Буває також, що не розвивається позаматкова вагітність, яка в порівнянні з економікою, що розвивається представляє меншу загрозу для здоров'я і життя жінки. Вона не так згубно впливає на організм, якщо, звичайно, не запущена і вчасно виявлена.
 • При будь-яких з перерахованих вище типів необхідне термінове лікування, яке після відповідної діагностики призначає лікар. Саме він вирішує, якою методикою скористатися, щоб полегшити важкий стан вагітної жінки.

  Лікування

  Після підтвердження діагнозу лікар призначає лікування позаматкової вагітності, яке залежить від термінів і тяжкості стану пацієнтки. Направлено воно перш за все на переривання неправильного виношування з мінімальними втратами для організму жінки. Спочатку - підготовка, потім - інтенсивна терапія із застосуванням хірургічних прийомів, і, нарешті, реабілітаційний період. Існують різні думки з приводу того, чи можна зберегти позаматкову вагітність, але в 99% випадків це нереально. Зазвичай курс лікування передбачає використання наступних методик.

  Медикаментозне переривання позаматкової вагітності

  • Можливо тільки на самих ранніх термінах;
  • Являє собою введення в організм жінки гормонального препарату (це може бути Мифепристон або Метотрексат;
  • Він зупиняє розвиток ембріона;
  • Таким чином провокується штучний викидень;
  • Отримав ліцензію не так давно, тому застосовується досить рідко;
  • Вимагає дуже ретельного медичного обстеження пацієнтки;
  • Можливий тільки за участю кваліфікованого і досвідченого медперсоналу.
  • Являє собою видалення ембріона через розтин передньої черевної стінки;
  • Ще зовсім недавно був єдиним хірургічним методом лікування;
  • Сьогодні до нього вдаються лише у виняткових випадках, якщо часу для якихось інших дій вже немає (т. Е. Пацієнтка перебуває в дуже критичному стані, яке загрожує летальним результатом) або в лікарні відсутнє сучасне обладнання.

  Найчастіше проводиться лапароскопія при позаматкової вагітності - хірургічне втручання за допомогою оптичного збільшення та роботи мініатюрними інструментами. Вона передбачає, що в черевній стінці проводиться мініатюрний прокол, який в майбутньому не залишить ніяких слідів на тілі. Така операція дозволяє в багатьох випадках зберегти в цілості маткову трубу, що підвищує шанси в майбутньому зачати, виносити і народити повноцінну дитину без патологій. Хірургічне переривання позаматкової вагітності проводиться двома методами:

 • Туботомія - розтин маткової труби, видалення з неї частин плодового яйця, їх евакуація з черевної порожнини; даний метод лапароскопії дозволяє зберегти маткову трубу в якості органу, здатного повноцінно виконувати в майбутньому свою функцію;
 • Тубектомія - видалення позаматкової вагітності лапороскопіческой на пізніх термінах, коли зберегти трубу немає шансів.
 • Багато жінок цікавляться, скільки триває операція при позаматкової вагітності: це залежить від тяжкості пацієнтки і термінів. В середньому вона займає від 45 хвилин до 1 години.

  Якщо лікування було проведено повним курсом, все було зроблено грамотно і своєчасно, небажані наслідки позаматкової вагітності бувають мінімальними. Однак при запущених станах такий стан дуже небезпечно для здоров'я жінки як в сьогоденні, так і в майбутньому.

  Наслідки

  При діагностуванні даного стану лікарі намагаються діяти якомога швидше, тому що прекрасно уявляють, чим небезпечна позаматкова вагітність і чим загрожує найменше зволікання. Якщо з діагнозом запізнилися і лікування не провели в потрібні терміни, наслідки можуть бути жахливими:

  • На терміні в 6-8 тижнів - розрив стінок труби, рясна кровотеча в черевну порожнину, гемморагический або больовий шок;
  • Трубний аборт: ситуація, коли ембріон, відшаровуючись самостійно, потрапляє в порожнину очеревини або матки;
  • Велика ймовірність повторної позаматкової вагітності;
  • Порушення функціональності деяких внутрішніх органів, які могли постраждати від кисневого голодування через значної крововтрати;
  • При видаленні труби - безпліддя (не завжди);
  • Летальний результат.

  Щоб цього всього не допустити, необхідно уважно прислухатися до свого організму і повідомляти про будь-які підозрілі симптоми лікаря. Після курсу лікування позаматкової вагітності потрібно реабілітація з виконанням певних приписів, які дозволять жінці відновитися після перенесеного стресу.

  Реабілітація

  Щоб поправити здоров'я і в майбутньому виключити подібні ситуації, слід буде заново після позаматкової вагітності - так званий реабілітаційний період. Його тривалість залежатиме від того, наскільки небезпечним було положення жінки. У середньому тривалість відновлення після лапароскопії становить 2-3 тижні. На реабілітаційний період після видалення фаллопиевой труби може знадобитися до 1,5 місяців. Як правило, курс відновлення включає в себе наступні заходи:

 • У перші дні після операції - знеболюючі (як рецептурні, так і нерецептурних) препарати для зменшення дискомфорту в місці розрізу;
 • На 3-ій день після операції жінкам дозволяють вже вставати з ліжка;
 • До звичайному житті можна буде повернутися через 3 тижні (при лапароскопії без видалення труби);
 • При більш складної операції - тільки через 1,5 місяці;
 • Утримання від сексу на 1-2 місяці;
 • Можливість зачати малюка не раніше, ніж через 12 місяців після лапароскопії;
 • Повноцінний відпочинок на морі для відновлення фізичних і моральних сил;
 • Курортно-санаторне лікування;
 • Пройти курс психологічної підтримки.
 • Про особливості реабілітаційного періоду в кожному окремому випадку жінці докладно розповість лікар. Чим точніше вона буде виконувати дані їй приписи, тим швидше її організм зміцніє після перенесеного стресу. Тим, хто представляє всю небезпеку подібного стану, розуміють, що в цій справі дуже важлива профілактика, яка дозволяє попередити розвиток заплідненої яйцеклітини поза маткою.

  Профілактика

  Профілактика повинна проводитися на етапі планування зачаття дитини, особливо коли ймовірність позаматкової вагітності дуже висока. Жінка, яка мріє про малюка, повинна виключити фактори, які можуть стати причиною прикріплення заплідненої яйцеклітини поза маткою. Що для цього можна зробити:

 • Охороняйтеся від статевих інфекцій;
 • Причини позаматкової вагітності

  Позаматкова вагітність є однією з найбільш небажаних патологій, що виникають після зачаття дитини. У нормі після запліднення яйцеклітина закріплюється на стінці матки, де і відбувається подальший розвиток плода протягом наступних дев'яти місяців. Матка є ідеальним місцем для розвитку зародка, вона добре розтягується, в ній підтримується оптимальна температура і дитина захищена від несприятливого впливу зовнішніх факторів. При позаматкової вагітності яйцеклітина може закріпитися в фаллопієвій трубі, на стінці яєчника, в черевній порожнині. Кілька тижнів зародок розвивається, а потім відбувається викидень, або більш серйозне ускладнення - розрив маткової труби. Дана патологія вимагає негайного хірургічного втручання. Чому так відбувається і що потрібно зробити для того щоб запобігти позаматкову вагітність - цікавить більшість жінок, які планують зачаття.

  Причини позаматкової вагітності

  Закріплення і розвиток заплідненої яйцеклітини поза тілом матки може відбуватися з різних причин. Лікарі - гінекологи виділяють декілька найосновніших, виключивши ці причини можна домогтися того, що ймовірність позаматкової вагітності зведеться до мінімуму.

  Патології маткових труб

  Хронічний сальпінгоофорит призводить до появи рубцевих змін на стінках маткової труби через що яйцеклітина не може безперешкодно рухатися до матки. Спайки і рубці зменшують скоротливу здатність труб і їх просвіт, що також знижує просування яйцеклітини. До утворення рубців можуть привести не тільки запальні захворювання жіночих статевих органів, а й інфекції, що передаються статевим шляхом, аборти. Буває, що просвіт маткової труби загороджує утворилася в ній пухлина. Іноді позаматкова вагітність в трубі виникає через вроджених аномалій їх розвитку. Це можуть бути додаткові маткові труби, отвори в них, недорозвиненість або їх патологічна звивистість. Ці аномалії є вродженими і спровокувати їх поява може прийом майбутньою матір'ю деяких лікарських препаратів, статеві інфекції. Ось чому все лікування під час вагітності повинен контролювати лікар. Позаматкова вагітність може виникнути і при вродженому інфантилізм. При даній патології внутрішні жіночі органи недостатньо розвинені, через що плодове яйце не може закріпитися в матці або не може подолати вузький просвіт недорозвинених маткових труб. Позаматкова вагітність може виникнути при хронічному ендометріозі. При цьому захворюванні відбувається зміна в тканинах матки, через що плід не може нормально зміцнитися і продовжує свій рух далі, зупиняючись на шийці матки або в іншій частині організму.

  Хірургічні втручання

  Різні операції, проведені на трубах, призводять до утворення спайок. До розвитку передаються статевим шляхом призводять і діагностичні маніпуляції, що здійснюються на яєчниках і фаллопієвих трубах. Позаматкова вагітність розвивається і після недостатньою перев'язки труб, що є одні з методів стерилізації жінки.

  Контрацепція

  Багато народжували жінки в якості контрацепції вибирають установку внутрішньоматкової спіралі, вона добре захищає від закріплення ембріона в тілі матки. Але при цьому цей метод контрацепції не перешкоджає закріпленню яйцеклітини на яєчниках і в трубах. Збільшення ймовірності виникнення позаматкової вагітності відбувається при тривалому знаходженні спіралі в матці, зазвичай термін її установки не повинен перевищувати 5 років. Позаматкова вагітність може виникати при прийомі оральних контрацептивів під назвою «міні - пили». Вони не містять гормон естроген, тому овуляція при їх прийомі відбувається і є ризик завагітніти. Подібні контрацептиви призначаються жінкам старше 35 років, які палять або вигодовують дитину грудьми. Для інших показано для запобігання вагітності приймати комбіновані гормональні лікарські препарати.

  Штучне запліднення

  Метод ЕКЗ став порятунком для багатьох бездітних пар, які бажають народити малюка. Але буває так, що підсаджений в матку ембріон починає переміщатися по її тілу і виходить за межі. За статистикою дана патологія реєструється в кожному двадцятому випадку штучного запліднення. Позаматкова вагітність є одним з прогнозованих варіантів ускладнень ЕКО, через що до цього методу слід вдаватися тільки за абсолютними показаннями.

  Гормональні порушення

  Відомо, що вагітність виникає при достатньому рівні прогестерону в крові, якщо її замало, то яйцеклітина або не утвориться, або не може рухатися до тіла матки. Позаматкова вагітність може виникнути і при курінні, вважається що нікотин впливає на еластичність і скоротливу здатність маткових труб, через що плодове яйце не може потрапити в матку. Причиною позаматкової вагітності можуть стати складні пологи в анамнезі, перенесені операції, проведені з приводу розриву маткової труби. Якщо у жінки в минулому вже була позаматкова вагітність, то ризик виникнення даної патології при заплідненні зростає в кілька разів.

  Симптоми позаматкової вагітності

  Позаматкова вагітність в перші тижні розвитку зародка може проявлятися як звичайна. Тобто жінка буде відчувати симптоми токсикозу, тест покаже дві смужки. Запідозрити патологію можна по появі кров'яних виділень із статевих шляхів, по виникненню болів внизу живота. При появі таких симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря. Точне місце закріплення плодового яйця можна побачити тільки по УЗД, ось для чого цей метод діагностики призначається жінкам на ранніх термінах. При закріпленні плодового яйця в матковій трубі відбувається її розтягнення до певного рівня, після чого труба не витримує тиску ембріона і лопається. Розрив супроводжується різким болем, внутрішньою кровотечею, що проявляється блідістю шкірних покривів, слабкістю, падінням артеріального тиску. Подібна патологія вимагає негайного хірургічного втручання, інакше жінка може загинути від значної крововтрати. Запобігти розвитку вагітність поза тілом матки допоможе лікування хронічних захворювань, статевих інфекцій, зміцнення імунітету, обстеження організму, дотримання принципів здорового способу життя. Все це необхідно робити ще на етапі планування вагітності.

  Оцініть запис