Ускладнення вагітності токсикози вагітних Про вагітність і пологи

Головна » Набряки

Ускладнення вагітності токсикози вагітних

Пізній токсикоз вагітних

Будь ласка, заповніть поля e-mail адрес і переконайтеся в їх правильності

Що таке пізній токсикоз вагітних?

Пізній токсикоз (гестоз) вагітних - це патологічний стан, що виникає в другій половині вагітності і супроводжується різними порушеннями функцій нервової системи аж до розвитку судомного синдрому, серцево-судинної, ендокринної систем, гемостазу та інших систем, яке може привести до несприятливих наслідків для матері та плода. Але найчастіше проявляється тріадою симптомів: набряки, протеїнурія, гіпертензія.

Частота складає 7-16%. Система диспансеризації дозволяє госпіталізувати жінок в відділення патології вагітності при появі перших ознак захворювання. Однак у зв'язку зі стертостью клінічних проявів, нерідко спостерігається останнім часом при даному ускладненні, мають місце випадки розвитку судомного синдрому (еклампсії) і інших важких клінічних проявів токсикозу поза стаціонаром.

Групи ризику по розвитку пізнього токсикозу (гестозу):

1) вагітні з екстрагенітальною патологією (захворювання нирок, артеріальна гіпертензія. Хронічні неспецифічні захворювання легенів, ендокринопатії, і т. Д) .;

3) вагітні, які мають вади серця;

4) вагітні, які мали пізній токсикоз в попередні вагітності;

5) вік жінки (старше 30 років або молодше 19 років);

6) багатоплідна вагітність (двійня, трійня і т. Д.);

7) анемія вагітних;

8) внутрішньоутробна гіпотрофія плода (затримка розвитку плода);

9) Сенсибілізація по резус-фактору або групі крові ;

10) якщо вагітна жінка має професійні шкідливості.

Види і прояви захворювання.

Виділяють типові та атипові форми пізнього токсикозу (гестозу).

До типових форм відносяться: водянка, нефропатія I, II, III ступеня, прееклампсія, еклампсія. Ці форми розглядаються як різні стадії одного і того ж патологічного процесу.

До атипові відносяться: моносимптомная нефропатія з гіпертензією, нефропатія з наявністю двох симптомів, еклампсія без судом.

Водянка характеризується появою одного симптому - набряків, які найчастіше мають поширений характер: на нижніх і верхніх кінцівках, на передній черевній стінці, у вигляді одутлості або набряклості особи. Водянка є початковою формою пізнього токсикозу вагітних. Загальний стан вагітної при водянці не порушується і тільки в тих випадках, коли набряки сильно виражені, виникають скарги на відчуття тяжкості, швидку стомлюваність, підвищену спрагу. Артеріальний тиск залишається в межах норми або навіть трохи нижче її. Водянка вагітних в 20-24% випадків переходить в нефропатію.

Нефропатія найчастіше поєднує наявність трьох симптомів - набряки, гіпертензія, протеїнурія (поява білка в сечі). На відміну від водянки вагітних при нефропатії основним симптомом не є набряки, а артеріальна гіпертонія, яка у важких випадках може досягати 200/150 мм рт. ст. і навіть вище. Ступінь нефропатії визначається за спеціальною шкалою Савельєвої. Шкала характеризує стан вагітних в момент огляду.

Прееклампсія відноситься до більш важких форм пізнього токсикозу. На тлі появи трьох симптомів (набряки, протеїнурія, гіпертензія) з'являються нові ознаки: головний біль, запаморочення, відчуття тяжкості в області чола і потилиці, безсоння, апатія, загальмованість, порушення зору (пелена перед очима, миготіння мушок, іноді втрата зору), шум у вухах, ознаки розладу шлунка і печінки - нудота, блювота, болі в животі.

Будь-який подразник може привести до розвитку Еклампсії (судомного нападу) - гучний звук, яскраве світло, біль. Еклампсія - це найважча форма гестоза. Зустрічається рідко. Це судорожне скорочення з втратою свідомості. Має 4 етапи:

1 етап - триває близько 20-30 секунд і характеризується посмикування мімічних (лицьових) м'язів.

2 етап - також триває близько 20-30 секунд і характеризується тонічними (тривалі скорочення м'язів, в результаті яких кінцівки застигають в положенні згинання або розгинання, тіло хворого витягується, голова закидається назад або приводиться до грудей) судомами аж до зупинки дихання і прікусиванія мови.

3 етап - триває близько 2 хвилин і характеризується клонічними (наступні один за одним скорочення згинальних і розгинальних м'язів, що проявляється швидкими мимовільними рухами кінцівок і тулуба) судомами, дихання при цьому порушено, розвивається ціаноз (синювате забарвлення шкіри), з'являється піниста слина з домішкою крові.

4 етап - починається з глибокого вдиху і характеризується поступовим відновленням дихання, свідомість може ще бути відсутнім.

Ускладнення пізнього токсикозу (гестозу)

Токсикози вагітних і гестоз

Токсикоз вагітних

Токсикози вагітних - ускладнення вагітності, які, як правило, проявляються в першій половині вагітності і характеризуються диспепсичними розладами і порушеннями всіх видів обміну.

КОД ПО МКБ-10
O21 Надмірна блювота вагітних.
O21.0 Блювота вагітних легка або помірна.
O21.1 Надмірна або важка блювота вагітних з порушеннями обміну речовин.
O21.2 Пізня блювота вагітних.
O21.8 Інші форми блювоти, яка ускладнює вагітність.
O21.9 Блювота вагітних неуточнена.

Частота розвитку токсикозів становить до 2-3%.

Профілактика з урахуванням відсутності точних знань про етіологію захворювання носить абстрактний характер.
Пропонуються рекомендації лікування шлунково-кишкового тракту до вагітності, дотримання дієти.

До токсикозам вагітних відносять блювоту вагітних, слинотеча, а також такі рідкісні форми, як Дермопатія (дерматоз), тетанію, БА, гепатоз, остеомаляцію і інші.

У 85-90% випадків токсикози проявляються блювотою вагітних.

Блювоті вагітних (EMESIS - RAVIDARUM)

Етіологія (ПРИЧИНИ) БЛЮВОТИ ПРИ ВАГІТНОСТІ

Етіологія не визначена. Важливу роль у розвитку захворювання відіграють порушення взаємини діяльності ЦНС і внутрішніх органів. Важливе значення має переважання збудження в підкоркових структурах ЦНС (ретикулярної формації, центрах регуляції довгастого мозку). У зазначених областях розташовуються блювотний центр і хеморецепторной критичної зона, що регулюють блювотний акт, дихальний, вазомоторний і слиновидільний центри, а також ядра нюхової системи мозку. Тісна розташування зазначених центрів обумовлює попередні блювотному акту відчуття нудоти і ряд супутніх вегетативних розладів (посилення салівації, поглиблення дихання, тахікардія, блідість шкірних покривів внаслідок спазму периферичних судин).

Слинотеча ПРИ ВАГІТНОСТІ

Слинотеча (рtуаlismus) - підвищена салівація і втрата значної кількості рідини (до 1 л на добу). Слинотеча може бути самостійним проявом токсикозу або супроводжувати блювоту вагітних.

ГЕСТОЗ

Гестоз (від латинського «- estatio» - вагітність) являє собою ускладнення фізіологічним перебігом вагітності, що характеризується глибоким розладом функції життєво важливих органів і систем, що розвивається, як правило, після 20 тижнів вагітності. Класичною тріадою симптомів при цьому є: підвищення артеріального тиску, протеїнурія, набряки.

Основу гестозів становлять генералізований спазм судин, гіповолемія, зміни реологічних і коагуляційних властивостей крові, порушення мікроциркуляції і водно-сольового обміну. Ці зміни викликають гипоперфузию тканин і розвиток в них дистрофії до некрозу.

Набряки під час вагітності

Самий ранній симптом гестозу - набряки. Затримка рідини в організмі вагітних на перших етапах розвитку хвороби пов'язана більшою мірою з порушенням водно-сольового обміну, затримкою солей натрію, підвищеною проникністю судинної стінки внаслідок ураження ендотелію і гормональної дисфункції (збільшення активності альдостерону і антидіуретичного гормону).

Токсикоз другої половини вагітності (гестоз)

Гестоз є важкою акушерською патологією, яка часто призводить до несприятливих наслідків для матері та плоду. Серед причин материнської смертності 25% припадає на причини, пов'язані з гестозом. Частота загибелі плоду при гестозі в 3-4 рази перевищує середню частоту.

У другій половині вагітності нерідко розвиваються ускладнення, які називаються гестозом . Гестоз, який розвивається у вагітних на тлі видимого благополуччя і при відсутності будь-яких захворювань, кваліфікується як чистий гестоз і зустрічається у 20-30% вагітних. При виникненні гестозу на тлі наявного захворювання (гіпертонічна хвороба, захворювання нирок, печінки, патологія ендокринної системи, порушення жирового обміну) він кваліфікується як поєднаний. В останньому випадку дане ускладнення набуває більш агресивний характер і являє собою серйозну загрозу.

В організмі жінки при гестозі відбуваються зміни: спазм всіх кровоносних судин, зменшення об'єму циркулюючої крові, зміна згортання і плинності крові, порушення мікроциркуляції. Все це призводить до значного зниження кровопостачання тканин з розвитком в них дистрофічних змін аж до загибелі тканини. Органами, найбільш чутливими до нестачі кровопостачання, є нирки, печінку і головний мозок. Плацента, здебільшого складається з судин, що зазнали характерні для гестозу зміни, не справляється зі своєю основною функцією - забезпечення обміну киснем і поживними речовинами між матір'ю і плодом, що стає причиною кисневого голодування плода і внутрішньоутробної затримки його розвитку.

Стадії

Гестоз має кілька стадій: легкого ступеня тяжкості, середнього ступеня тяжкості, важкий гестоз, прееклампсія та еклампсія. Клінічні прояви гестозу у переважної більшості вагітних представлені різноманітними поєднаннями і виразністю трьох основних симптомів: набряків, протеїнурії (білок в сечі) і гіпертензії (підвищення артеріального тиску).

Набряки вагітних пов'язані з затримкою рідини в організмі і зазвичай є першим клінічним проявом гестозу легкого ступеня. На щастя, нерідко набряки так і залишаються єдиним симптомом. Розрізняють три ступені набряків: набряки на ногах і кистях рук (1 ступінь), набряки ніг і живота (2 ступінь), повсюдні набряки (3 ступінь). Перш, ніж з'являться видимі набряки, в організмі вагітної має зібратися 3-4 л додаткової рідини, про яку можна судити тільки по патологічної набирання ваги. Слід пам'ятати, що не всі набряки, що відзначаються при вагітності, пов'язані з гестозом. Не лякайтеся завчасно, а обов'язково порадьтеся зі своїм лікарем. Спроба самолікування за допомогою сечогінних препаратів не тільки не зменшить обсяг набряків, а тільки погіршить загальний стан вагітної та плода.

Гіпертензія при вагітності - підвищення артеріального тиску вище 135/85 мм рт. ст. У багатьох жінок з самого початку зниженим тиском (90/60 мм рт. Ст.), Підвищеним вважається тиск, якщо воно зросло на 15%. Гіпертензія є найважливішим симптомом клінічно виражених форм гестозу. Підвищення тиск може відчуватися у вигляді слабкості, тяжкості в голові, головний біль. На жаль, зазвичай вагітні починають відчувати підвищення тиску дуже пізно, що, при недостатньому контролі призводить до запізнілої діагностики. Дуже часто перед підвищенням тиску деякий час може спостерігатися асиметрія тиску на різних руках більш ніж на 10 мм рт. ст.

Протеїнурія - білок в сечі - суб'єктивно ніяк не відчувається жінками. Тому при кожному відвідуванні жіночої консультації вагітні здають сечу на аналіз. У сечі в нормі при вагітності допускається незначна кількість білка (сліди) 0,033 г / л. Протеїнурія (0,033 г / л) є показанням для госпіталізації в стаціонар / денний стаціонар. Високі рівні протеїнурії служать показником тяжкості процесу.

Без лікування гестоз має тенденцію до обваження, з переходом в прееклампсию і еклампсію - важким формам гестозу, що загрожує фатальними ускладненнями і вимагає негайного розродження.

Прееклампсія розвивається між 20-ій тижнем вагітності і кінцем першого тижня після пологів у 5% вагітних, частіше первісток. Вона проявляється трьома основними симптомами: набряки, гіпертензія, протеїнурія. Важка ступінь прееклампсії виражається переважно в порушенні кровопостачання центральної нервової системи, зокрема клітин головного мозку. Жінку турбує відчуття тяжкості в потилиці або головні болі, нудота, блювота, порушення зору, можливо неадекватне сприйняття того, що відбувається, т. Е. Зміни в психічній сфері.

Еклампсія - найбільш важка стадія гестозу, яка крім симптомів нефропатії і прееклампсії характеризується нападами судом. Поява судомного нападу еклампсії найчастіше провокується зовнішніми подразниками: яскравим світлом, гучним звуком, болем, стресом. Під час нападу через стрибкоподібного підйому артеріального тиску може статися розрив мозкової посудини, що викликає інсульт - внутрішньочерепний крововилив. Також можлива передчасне відшарування плаценти, що може стати причиною загибелі плоду.

Прояви гестозу можуть бути різними: від розтягнутої на місяці малосимптомной форми, яка може навіть не турбувати жінку, до блискавичної і катастрофічну за своїми наслідками.

Діагностика илечение

Діагностика гестозу заснована на скаргах, даних анамнезу, результатах клінічного обстеження і лабораторних даних. Лікар оцінює: загальні та біохімічні показники крові і сечі, згортають властивості крові, співвідношення споживаної і виділеної рідини, зміни артеріального тиску, зміна маси тіла, дані УЗД та доплерометріі, стан нирок і очного дна. При необхідності проводяться консультації інших фахівців: невролога, терапевта, окуліста.

Лікування гестозу включає в себе відновлення функцій життєво важливих органів, забезпечення суворого режиму, що щадить, а також швидке і дбайливе розродження.
При легкій формі гестозу, такий, як водянка або нефропатія першого ступеня можливе лікування в умовах денного стаціонару..

При більш важких стадіях водянки або нефропатії, а також при будь-яких проявах прееклампсії і еклампсії показана негайна госпіталізація в пологовий будинок, де є реанімаційне відділення та відділення для виходжування недоношених дітей.

Природне розродження проводиться при задовільному стані пацієнтки, нормальному внутрішньоутробному стані плоду за даними УЗД і КТГ (кардіотокографія). При погіршенні стану пацієнтки і наявності важких форм гестозу, а також при погіршенні стану плода, показано кесарів розтин.

Як би не був небезпечний гестоз, спеціальні програми ведення вагітності, дозволяють попередити це грізне ускладнення.

Ульянова С. М. акушер-гінеколог, лікар вищої категорії.

Тет-а-тет. Медичний центр 26-58-16, 20-33-05, сот. 8-909-092-02-20
р Магнітогорськ, вул. Гагаріна, 32
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...