Як зняти головний біль при вагітності Про вагітність і пологи

Головна » Болі при вагітності

Як зняти головний біль при вагітності

Головний біль при вагітності

Головний біль при вагітності - причина сильних переживань для жінки. Якщо до вагітності можна приймати будь-які препарати, то під час вагітності майбутня мама змушена себе обмежувати у багатьох лікарських засобах. Перш, ніж лікувати головний біль при вагітності, потрібно обов'язково порадитися з лікарем. Отже, чому виникає головний біль при вагітності, як її лікувати і яку профілактику проводити?

Статистика головного болю при вагітності

Більше 80% жінок рано чи пізно скаржаться на головний біль при вагітності. Якщо навіть до вагітності жінка була абсолютно здорова, то під час виношування дитини у неї частішають головні болі. Іноді вони стають сильними, такими, які складно терпіти. Головні болі можуть виникнути в будь-який момент під час вагітності, але вони, як правило, найбільш поширені під час першого і третього триместрів вагітності.

Причини головного болю при вагітності

Посилення головного болю в першому триместрі вагітності, як вважають лікарі, викликано сплеском гормонів, а також збільшенням обсягу крові, що циркулює по всьому тілу. Сильні головні болі при вагітності можуть збільшуватися стресом, поганою поставою або змінами режиму дня. Інші причини головного болю під час вагітності можуть включати наступні причини:

 • Недостача сну
 • Низький рівень цукру в крові
 • Зневоднення
 • Кофеїн - зайві дози
 • Стрес (занадто багато змін в образі життя)

Головні болі під час третього триместру вагітності, як правило, пов'язані з погіршенням постави і напругою хребта через додаткової ваги. Головні болі під час третього триместру вагітності також можуть бути викликані прееклампсією, тобто токсикозом у важкій формі, наслідком якого є високий кров'яний артеріальний тиск.

Типи головного болю під час вагітності

Згідно типізації головного болю під час вагітності, яку виділяють медики, біль головний ділиться на первинну і вторинну. Первинні сильні головні болі при вагітності - це мігрень і так звана головний біль напруги, а ще кластерні (різко виражені) головні болі. І ще один вид - специфічна біль голови у вагітних.

Але є і вторинна головний біль. Вона може виникати з таких причин:

 • Травми після аварії або нападу, або удару, або катастрофи
 • Порушення роботи судин (проявляється як крововилив, артеріальна гіпертензія)
 • Патології всередині черепної коробки (це може бути підвищення внутрішньочерепного тиску у вагітної, пухлина в головному мозку, менінгіт)
 • Тривале застосування медикаментозних засобів, а потім їх скасування
 • Тривале застосування алкоголю, а потім різке припинення
 • Тривалий процес куріння, а потім припинення
 • Інфекції, які лікарі називають системними (наприклад, уросепсис)
 • Метаболічні збої в організмі (наприклад, гіпоксія - нестача кисню, гіпоглікемія - зниження концентрації глюкози в крові)
 • Невралгії різного типу (невралгія особи, невралгія черепа і т. Д.)
 • Стану, при яких причини головного болю невідомі.
 • Гормональні зміни в організмі (гормональні бурі)

Вагітним жінкам слід знати, що в організмі неминучі гормональні зміни під час виношування дитини, тому головний біль може турбувати жінку на всьому протязі вагітності.

Мігрень під час вагітності

Мігрень - це головний біль, яка може викликати у жінки сильні страждання. Вона може бути такою сильною, що виникає блювота, слабкість, часткова втрата зору, жінці стає краще тільки в темній кімнаті, ізольованій від всяких звуків. Головний біль при вагітності, пов'язана з мігренню, виникає найчастіше в одній частині голови.

Болі при мігрені можуть тривати кілька годин. Якщо їх не лікувати, болі можуть тривати цілий день або навіть два. Мігрень - досить непередбачуване захворювання, особливо при вагітності, тому потрібно встановити контроль над нею.

Причини мігрені

Точна причина, яка викликає головні болі по типу мігрені, невідома. Але лікарі вважають, що мігрень, по всій видимості, пов'язана зі змінами в нервових рецепторах, обміном нейрохимических речовин і підвищеним припливом крові в мозок.

Дослідники вважають, що надмірно збуджені клітини мозку стимулюють викид хімічних речовин. Ці речовини дратують кровоносні судини, розташовані на поверхні мозку. Роздратування змушує кровоносні судини розбухати і стимулювати больовий синдром.

Естроген, як вважають лікарі, теж грає важливу роль в розвитку мігрені. Ось чому при вагітності, менструації і в період менопаузи недолік або надлишок гормону естрогену часто викликає болі головні.

Ведення щоденника вагітної і відстеження провокаторів мігрені

Вагітна жінка далеко не завжди знаходиться під контролем лікаря. Тому їй важливо самій скласти повну картину своїх головних болів. Для цього фахівці рекомендують вести щоденник. У нього потрібно записувати важливу інформацію, які зроблять для лікаря картину виникнення мігрені яснішою.

Гормональні зміни під час вагітності - не єдине, що може викликати мігрень. Більшість жінок страждають через комбінації подразників, які викликають головний біль за типом мігрені. Наприклад, стрес, пропущені прийоми їжі, відсутність або недолік сну можуть викликати мігрень. І ось ще важливий момент: те, що викликає мігрень сьогодні, може зовсім не турбувати вагітну жінку на наступний день.

Щоденник головного болю допоможе майбутній мамі відслідковувати подразники і то, як біль повторюється. Це допоможе лікарю прийняти рішення про те, яке лікування буде працювати краще, щоб зменшити конкретні больові симптоми. Це також допоможе розпізнати ті подразники, яких можна уникнути під час вагітності.

Кожен раз, коли у вагітної болить голова, потрібно записати наступне:

 • Специфічні симптоми: де проявляється біль, який характер цього болю, чи є інші симптоми, такі, як блювота або чутливість до шуму, запахів, яскравого світла
 • Коли головний біль починається і закінчується (час доби, тривалість)
 • Які продукти і напої вагітна їла і пила протягом двох діб до виникнення мігрені, чи були в раціоні нові види їжі
 • Будь-які зміни в навколишньому середовищі, такі як подорож, переїзд на нове місце, зміна погоди,
 • Будь-яке лікування, яке вагітна застосовувала сама, допомогло воно чи зробило головний біль ще гірше
 • Продукти, які можуть провокувати головний біль (мігрень) у вагітної

  • Шоколад
  • Продукти, які містять консерванти (глутамат натрію) і нітрати
  • Аспартам - замінник цукру в шоколаді, тортах і цукерках

  Діагностика мігрені для вагітних

  Головні болі, викликані ускладненнями при вагітності, лікар зможе краще діагностувати, якщо йому надати ті відомості, які були записані в щоденнику. Крім того, лікаря було б важливо знати, чи страждав хтось від мігрені в родині пацієнтки (мама, бабуся).

  КТ і інші тести, які стосуються рентгенівського випромінювання, під час вагітності не рекомендуються через потенційного ризику для плода.

  Ліки від мігрені у вагітних

  Головний біль при вагітності лікування передбачає острожности. Якщо ви вагітні або плануєте завагітніти найближчим часом, лікар насамперед порадить вам триматися подалі від ліків. Перш ніж їх прийняти, вам доведеться гарненько зважити вплив препарату на вашого майбутнього дитини.

  Багатьох ліків проти мігрені під час вагітності слід уникати - тому, що вони пов'язані з вродженими дефектами у дітей. Деякі інші медикаменти можуть негативно вплинути на перебіг самої вагітності і викликати у жінки ускладнення. Наприклад, деякі з них можуть викликати кровотечу, викидень або внутрішньоутробну затримку росту плода - стан, при якому матка і плід не можуть розвиватися нормально. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), в тому числі аспірин, можуть викликати ризик кровотечі і викидня. Існує також ризик ускладнень артеріального тиску у дитини, якщо приймати протизапальні і знеболюючі препарати в третьому триместрі вагітності. Наприклад, аспірин може привести до надмірної втрати крові у матері під час пологів.

  Ерготаміну розроблені спеціально для лікування мігрені. Однак головний біль при вагітності лікування цими препаратами не рекомендується. Вони підвищують ризик вроджених дефектів дитини, особливо, якщо приймати їх в першому триместрі вагітності. Ці препарати можуть також стимулювати скорочення матки і передчасні пологи.

  Але в крайніх випадках, щоб зняти головний біль при вагітності, потрібно все-таки прийняти ліки. Знеболюючі, які називаються анальгетиками, можуть допомогти полегшити сильні головні болі при мігрені. Парацетамол вважається препаратом з низьким ризиком для вагітності. Більшість НПЗЗ, включаючи ібупрофен і напроксен - теж можуть допомогти, але ризики після їх прийому під час вагітності прорахувати складно.

  Наркотичних знеболюючих вагітним слід уникати. Вони викликають подвійний ризик наркотичної залежності - і у матерів, і у немовлят, якщо використовувати сильні знеболюючі протягом тривалого часу.

  Щодо безпечні ліки для мігрені під час вагітності включають антидепресанти (наприклад, амітриптилін і флуоксетин). Є ще один клас препаратів для усунення симптомів мігрені. Вони називаються бета-блокаторами, в їх число входять такі препарати, як пропранолол, атенолол, лабеталол, які вважаються відносно безпечними для вагітних.

  Профілактичне лікування мігрені

  Якщо у майбутньої мами виникають важкі, постійно повторювані больові атаки, профілактичне лікування може зняти головний біль при вагітності їх або зменшити Симптоми головного болю . Якщо жінка вагітна, завжди варто поговорити з лікарем, перш ніж приймати будь-які ліки або засіб народної медицини. У число заходів профілактики мігрені входить ведення щоденника своїх симптомів. Якщо ви виявили, що якісь фактори (спосіб життя, їжа, напої) провокують напади мігрені, слід їх уникати.

  Головний біль напруги у вагітних

  Головний біль напруги у вагітних проявляється як біль і дискомфорт в області голови, особливо волосистої її частини, або шиї. Головний біль напруги у вагітних, як правило, пов'язана зі спазмами та зажимами м'язів в цих ділянках.

  Причини болю головний напруги у вагітних

  Головні болі напруги у вагітних можуть виникнути в будь-якому віці, але найбільш часто зустрічається у жінок 30-40 років.

  Якщо головний біль у вагітної виникає два або більше разів на тиждень протягом декількох тижнів або довше, вона вважається хронічною. Хронічна щоденна головний біль може бути наслідком невилікуваної первинної головного болю.

  Головні болі напруги можуть бути реакцією на стрес, депресію, травми голови або підвищене занепокоєння.

  Будь-яке заняття вагітної, яке призводить до головного болю напруги, потрібно обговорити з лікарем. Може бути, жінці всього лише слід змінити вид діяльності, і головний біль пройде сама собою без ліків. Ці заняття, що провокують біль голови, можуть бути роботою за комп'ютером, роботою з паперами, з інструментами, які вимагають напруги очей і шиї, наприклад, тривалий смотрение в мікроскоп. Сон в холодному приміщенні або сон в неправильному положенні теж може викликати головний біль напруги.

  Інші спускові гачки головних болів напруги у вагітних включають:

  • Вживання алкоголю
  • Кофеїн (занадто багато або різка його скасування)
  • Застуда, грип або гайморит
  • Стоматологічні проблеми, такі як стискання щелеп і скрегіт зубами
  • Напруга очей
  • Надмірне паління
  • Втома або розумове перенапруження

  Головні болі напруги у вагітних також можуть виникнути, якщо жінка вже переживала мігрень. Гарна новина для вагітних: головні болі напруги не пов'язані із захворюваннями головного мозку.

  Симптоми головного болю напруги

 • Здавлювання голови, як ніби лещатами, а також тягне головний біль
 • Болять обидві частини голови
 • Болить тільки одна частина голови або певна точка
 • Болить шкіра голови, її верх або задня частина шиї, біль може віддавати в плечі
 • Головний біль напруги може тривати від 30 хвилин до 7 днів. Вона може бути викликана стресом, втомою, шумом або яскравим світлом.

  Увага: на відміну від мігрені, головні болі напруги зазвичай не викликають нудоту або блювоту.

  Вагітні жінки з головними болями напруги, як правило, намагаються зняти біль, масажуючи голову або нижню частину шиї.

  Діагностика головного болю напруги у вагітних

  Якщо головний біль варіюється від легкого до помірного, не супроводжується жодними іншими симптомами, від масажу і після висипання в спокійній обстановці вона може пройти протягом декількох годин. Тоді вагітні жінки не потребують подальшого обстеження. Але якщо головні болі напруги, не дивлячись на профілактику, тривають, потрібні аналізи крові і сечі, а також огляди лікаря і опитування. Також обов'язково потрібно виміряти вагітної кров'яний тиск. Подальше обстеження буде залежати від загальної картини захворювання - можливо, лікар направить вас до інших фахівців - ЛОРа або ортопеда.

  Лікування

  Ліки, які можуть полегшити головний біль напруги, включають

  • Болезаспокійливі, такі як аспірин, ібупрофен або парацетамол
  • Знеболюючі, наприклад, но-шпа чи спазмалгон
  • Міорелаксанти, такі як тизанидин (тільки за рекомендацією лікаря)

  Пам'ятайте, що знеболюючі препарати не можуть зняти головний біль при вагітності, а тільки полегшити симптоми протягом короткого періоду часу. Через деякий час вони можуть вже не працювати. Надмірне використання знеболюючих препаратів більше, ніж протягом тижня, може привести поверненню головних болів у вагітних.

  Найкращими ліками від головного болю при вагітності є здоровий сон, свіже повітря і спокій.

  Кластерні головні болі

  Кластерний головний біль у вагітних - це одностороння головний біль, яка може починатися сильно і тривати недовго. Больові симптоми можуть відбуватися постійно і турбувати вагітних на всьому протязі виношування.

  Кластерні головні болі не є небезпечними для життя і зазвичай не викликають необоротних змін в головному мозку вагітних. Проте, вони бувають хронічними і часто дуже болючими, порушуючи якість життя вагітної жінки. Іноді біль головний може бути настільки сильною, що жінка нічого не може робити, їй дуже погано.

  Причини

  Головні болі кластерного характеру в чотири рази частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок. І все-таки вагітні жінки страждають від них в 20% випадків. Вчені не знають точно, що викликає кластерні головні болі, припускають, що це пов'язано з раптовим викидом в кров гормонів гістаміну і серотоніну. Ділянка мозку - гіпоталамус - чуйно реагує на це і передає сигнал болю через больові рецептори.

  Причини кластерних атак

  Як зняти головний біль під час вагітності

  Автор: Irinainfinity від 12-11-2011, 11:28
  • 40
  • 5

  У вагітних жінок голова йде обертом і болить не тільки від одних турбот. Багато майбутніх мам вже добре знайомі з мігренню. Мігрень виникає від біохімічних порушень в мозку, а також від зміни тонусу судин головного мозку. Зазвичай мігрень починається у жінок в період овуляції і менструації - але під час вагітності ці ініціюють мігрень фактори неможливі. Чому ж тоді виникає біль в голові майбутньої мами, і як зняти головний біль під час вагітності?

  Причини появи головних болів

  Причин виникнення болю безліч: стрес, надлишок або недолік сну, перевтома, зміна погодних умов, дуже яскраве світло, гучні звуки, голод, тютюновий дим. «Винуватцями» нападів мігрені можуть навіть бути наступні продукти: шоколад, китайські страви, сир, горіхи, йогурт, авокадо, куряча печінка, сосиски, представники цитрусових, банани, мариновані і консервовані вироби, кава, чай, кока-кола.

  Зміна гормонального фону також впливає на зрушення різних біохімічних показників. Більшість вагітних, які страждають на мігрень, забувають про неї у 2-3 триместрах.

  Симптоми нападу мігрені

  Мігрень поділяють на звичайну і на мігрень з так званої «аурою». Спершу виникає «аура» - спалахи світла, мигтять в очах, що світяться зигзаги, мерехтливі рухомі точки, при цьому може змінитися чутливість шкіри. Через годину після «аури» в голові починається пульсуючий біль, як правило, одностороння, супроводжувана блювотою, нудотою і світлобоязню.

  Як під час вагітності позбутися від мігрені?

  Щоб розпрощатися з мігренню, спершу необхідно прибрати провокують її виникнення чинники - наприклад, очистити раціон від «небезпечних» продуктів. Під час вагітності мігрень можна лікувати «парацетамолом», в разі необхідності антигістамінними препаратами ( «супрастином», «діазолін», «хіфенадину»). Майбутнім мамам заборонено приймати «Нурофен», «аспірин», «ерготамін», «пропранолол».

  Головний біль як симптом небезпечних захворювань

  На жаль, природа виникнення головного болю не завжди безпечна. Іноді болю в голові можуть сигналізувати про небезпечні захворювання. Вагітним жінкам варто пам'ятати про це. Так, в 2-3 триместрі підвищується ризик інсультів, появи тромбів у венах мозку, підвищення тиску всередині черепа, крововиливів.

  Головний біль може сигналізувати про збільшення артеріального тиску. Підвищений тиск - це основний симптом гіпертонії, ниркових захворювань, гестозів (гестоз - пізній токсикоз) вагітності.

  Способи лікування і профілактики головного болю під час вагітності

  Живлення

  При зниженні в крові рівня цукру можлива поява головного болю, тому вагітним рекомендується підтримувати його на постійному рівні. Їжу необхідно приймати часто, віддавати перевагу краще енергетично насиченим продуктам, наприклад, з великим вмістом складних вуглеводів.

  Свіже повітря

  Печеня, задушливе, запорошене, прокурений і рідко провітрюється здатне викликати головний біль. При знаходженні в приміщенні, надто заповненому людьми, варто вибирати місце біля дверей - так буде зручніше вийти з приміщення і зробити ковток свіжого повітря.

  Взимку в квартирі з включеним центральним опаленням частіше располагайтесь у відчиненого віконця, щоб знизити вплив пересушеного в квартирі повітря. Можна придбати іонізатор.

  Домашні засоби

  Як прибрати головний біль при вагітності

  Кращий метод побороти головний біль під час вагітності - це профілактичні заходи. Але багато вагітних, хоча і не нервують, харчуються правильно і часто бувають на свіжому повітрі, проте, відчувають біль в голові. Тут можна спробувати інший підхід до боротьби з болями. Спробуйте застосувати такі способи зняття головних болів, безпечні як для вас, так і для малюка.

  • Масування голови

  Ляжте зручніше або розташуйтеся на стільці, розслабтеся, і попросіть близької людини помасажувати вам ту ділянку голови, де відчувається біль. Рухи повинні бути кругові і досить енергійні. У разі частих головних болів можна звернутися до фахівця, який володіє технікою точкового масажу шиї і скронь.

  • Очищення пазух носа

  Гормонами вагітності посилюється конгестии пазух носа. Також дане стан погіршується перебуванням в печені, задушливому, непровітрюваному приміщенні, тим більше взимку. Можна використовувати «сауну для особи», вона продається в косметичних магазинах. Для отримання більшого задоволення від процедури, розташуйте пристрій на столі, нахиліть обличчя вперед, і на 5-10 хвилин наблизьте його до розтруба «сауни», з якого буде виходити пар. Захоплююча телепередача і розслаблююча музика допоможуть скоротати процедуру очищення пазух носа, і не перервати її раніше потрібного часу.

  • Релаксація

  Люди, часто страждають на мігрень, знають, що найкращий метод зняти головний біль - це лягти в тихій і темній кімнаті.

  Якщо ви перепробували всі вищеперелічені способи лікування і кошти, але болю в голові все ще турбують, проконсультуйтеся з лікарем щодо знеболюючих препаратів, безпечних для вагітних. Наприклад, якщо під час вагітності епізодично використовувати «ацетамінофен» ( «Тайленол») - це буде безпечно, а ось постійний прийом цього препарату може принести шкоду. Популярні препарати лікування мігрені, особливо ті, які містять ріжки, під час вагітності небезпечні. Те ж саме стосується багатьох поширених знеболюючих засобів, таких як «ібупрофен».

  Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...

  Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...

  Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…

  Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...

  Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...